Bu, ilk yazım ve tabii ki biraz heyecanlıyım. Eskişehir'e dair yazacak çok şey varken, ilk sözlerimin Yunus Emre'nin barış ve sevgi dolu mesajıyla başlaması kaçınılmazdı.

Yunus Emre, Anadolu'nun ruhunu şekillendiren, Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasında önemli bir rol oynayan bir dervişti. Yaşadığı zamanlar, bugünkü gibi çatışmaların ve tartışmaların eksik olmadığı bir dönemdi. Ancak Yunus, kavgadan çok barışı, düşmanlıktan çok sevgiyi seçti. O, bunalımlı yıllarda bile toplumun ihtiyaçlarını anlayıp, kültürel birikimiyle insanlığa rehberlik etti.

Ecdadımızın bu özeni karşısında, kökleriyle bağı konusunda alaycı tavır takınanlara ne demeli?

Günümüzde, bazıları atalarımızın bu değerlerine alaycı yaklaşımlar sergileyebiliyor. Özellikle Büyükerşen'in, Osmanlı padişahlarının Avrupa'ya beyaz tenli, renkli gözlü kadınlar için sefer düzenlediği yönündeki sözleri, Yunus Emre'nin mirasına yakışmayan bir tutumdur. Bu sözler, tarihimizi hafife almanın ötesinde, bir hakaret niteliğindedir.

Büyükerşen'in "Osmanlı padişahları beyaz tenli, renkli gözlü kadınlar için Avrupa'ya sefer düzenlerdi. Ne zaman şehzade veya padişahlardan birine karı alacaklar. Hemen sefer yapıyorlar Avrupa'ya. Beyaz tenli, mavi gözlü olacak diye." sözü, Yunus'un diyarına yakışmadı.

Bir kadın olarak "karı" demesi bir yana, tarihimize hakaret etmesi beni çok incitti. Bunu söyleyen bir Yunan olsaydı incinmezdim.

Ecdadımızın kemiklerini sızlatacak bu sözler üstelik seçim kampanyalarında dile getiriliyor. Zatı muhterem, 25 yıllık başkanlığında milliyetçi muhafazakâr oyları topluyor ama koltuktan inince zehrini saçıyor. Hala da utanmadan şehre bir emanetçi bırakmaya çalışıyor. Bir de bunu şimdi bir yerlere çekerler vs. diyor. Merdi Kıpti şecaat arz ederken sirkatin söylermiş. Bunun bir yere çekilecek tarafı yok ki… Açık ve seçik hakaret ediyorsun.

Seçim kampanyaları sırasında dile getirilen bu tür ifadeler, toplumda kutuplaşmayı artırıyor. Eskişehir gibi köklü bir tarihe sahip şehrin, böyle bir dilin kurbanı olmaması gerekiyor. Bizlere kavga dili değil, Yunus'un sevgi dili lazım.

Gönül yıkan değil, gönül yapan bir anlayışla, ben de Ajans 26'ya bir Yunus selamıyla katıldım. Yunus'un "Bezirgânım metaım çok, Alana satmaya geldim" sözleriyle, size kalpten gelen bir selam gönderiyorum.

Eskişehir ve tüm okurlarımız için, barış, sevgi ve anlayış dolu günler diliyorum.