"Anlaşılmamak ya da yanlış anlaşılmak" AK Partinin Eskişehir'deki en büyük talihsizliğidir.  AK Parti, 22 yıllık iktidarı döneminde, belediyeler Ak Partili olsun ya da olmasın Eskişehir’e hizmet yağdırdı.

25 yıldır Büyükşehir başkanlığı yapan, ancak partisi tarafından yeniden aday yapılmayan mevcut başkan dişe dokunur bir hizmet yapmamasına rağmen bir kahraman gibi takdim edilmektedir. Bu hakkaniyete sığmayan bir değerlendirmedir. Bu şehre gerçekten hizmet edenlere vefasızlık yapmak anlamına gelir.

Maliye Eski Bakanı Merhum Kemal Unakıtan Eskişehir’in gelişmesi için neler yapmıştı bir hatırlayın.

Eskişehir'in Rahmetli Kemal Abisi: "Benim olduğum yerde bereket olur." demişti. Eskişehirliler, kabinenin güçlü bakanlarından, sempatik ve esprili kişiliğiyle, kamuoyunun yakından tanıdığı Sayın Kemal Unakıtan'ı AK Partinin birinci sıra adayı olarak gördüklerinde sevindiler. 

Sayın Bakan, Eskişehir'e her gelişinde müjdelerle geldi. Kemal Unakıtan'ın gelişi bu sebeple halk arasında "Eskişehir'in başına talih kuşu kondu" şeklinde yorumlandı.

Kısa sürede Eskişehirlilerin sevgisini kazanan ve Eskişehir'in Kemal abisi olarak değerlendirilen Unakıtan, birçok konuda verdiği sözleri, yerine getirdi.

Hizmetleri hatırlayacak olursak:

Hızlı tren önce Eskişehir’e geldi, ancak demir yolu Eskişehir'i ortadan ikiye bölüyordu. Tren geçişlerinde bütün hemzemin geçitlerde taşıt trafiği kilitlenir, kimse gideceği yere zamanında ulaşamazdı. 

Eskişehir'i ikiye ayıran demiryolu hattının 2 bin 240 metresi kapalı olarak yer altına alındı. Maliye bakanımız olmasaydı 45 milyon dolar para harcanarak 18 ayda böyle bir proje tamamlanabilir miydi? 

Bugün demiryolu halen yerüstünde olsaydı yaşanan trafik çilesi kaç kat artardı bir düşünün.

Merhum Unakıtan havaalanı pistimiz yakında uluslararası standartlara kavuşacak ve her türlü uçağın inmesine imkân verecek dedi ve dediğini kısa sürede yaptı. Şehrimizin bugün uluslararası bir havalimanı var. 

Eskişehir çevre yoluna Unakıtan'ın öncülüğünde yapılan 12 adet köprülü kavşak, bu şehirdeki trafik akışını düzenledi ve yoğunluğu azalttı.

O dönem AK Partide olan Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerinin TOKİ ile iş birliğinde yapılan sayısız konutları da unutmamak lazım. Bu konutlar olmasa Eskişehir’de kiralık daire bulunabilir miydi?


“Bizim derdimiz makam mevki değil, biz hizmet için buralardayız. Eskişehirlilerin gönlünü kazanın. Madem ki yola çıktık, terleyeceğiz...” diyordu Bakan Unakıtan. 

Eskişehirspor’un bir alt ligde şampiyon olup süper lige çıkmasında da Başkan Nebi Hatipoğlu ile Bakan Unakıtan’ın emeklerini inkâr edilemez.


Büyükşehir Belediyesinin 25 yıldır iki park ve trafiği berbat eden uygulamaları dışında yaptığı bir şey olmayan bu şehir, Unakıtan’ın 2 yılda yaptıkları ile bugüne gelebildi.

Unakıtan, çok önemli hizmetleriyle Eskişehir tarihine geçti. Allah rahmet eylesin. Bu hizmetlerini mizanına koysun.