Yerel seçimler yaklaşırken adaylar da seçim kampanyalarını hızlandırmış durumda. Adaylar bir yandan halkla yüz yüze görüşüp onları etkilemek için uğraşıyor, diğer yandan ulusal kanallara çıkıp plan projelerini anlatıyor, öte yandan basın reklamlarıyla seçmene ulaşmaya çalışıyorlar.

Bu çalışmalarda dikkat çeken bir isim var: Nebi Hatipoğlu.

Son derece kararlı ve kendinden emin hareket ediyor. Şehrin sorunlarını ve ne yapılması gerektiğini iyi biliyor.

Televizyon kanallarındaki programlara hazırlıklı geliyor, dersini iyi çalıştığı belli oluyor. Hazırladığı tablolarla her konuyu somut şekilde ortaya koyuyor ve etkili oluyor.

Nebi Hatipoğlu’nun dile getirdiği sorunlara bakalım:

Kentsel dönüşüm: Eskişehir deprem bölgesi olması ve binaların bir depremde, Allah korusun, yıkılması gibi bir ihtimal var, çünkü kentsel dönüşüme girmesi gerek çok bina var. Ancak mevcut belediye bugüne kadar sadece 24 daire dönüştürmüş.

İnsanın “Çok be!” diyesi geliyor.

Trafik: Eskişehir trafiği gün geçtikçe kördüğüm olma yolunda. Her sokak, her mahallede trafik günün her saatinde kilitleniyor.

Ak Parti iktidarı iyi ki çevre yolu üzerindeki köprülü kavşakları yapmış ve tren yolunu yeraltına almış. Yoksa trafik çilesi iki katına çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar trafiği rahatlatacak bir şey yapmadı.

 Şebeke suyu: Şebeke suyunun benzer şehirlere göre çok yüksek fiyata sunulması ve içilemiyor olması da temel sorunlardan biri.

Bu konuda da mevcut Belediye zam yapmaktan başka bir adım atmadı.

Konut ihtiyacı: İnsanların hem konuta hem de kira fiyatlarının makul seviyede olmasına ihtiyacı var. Geçmişte bu konuda adım atan o zaman Ak Partide olan Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri oldu.

TOKİ ile iş birliği yapılarak Eskişehir’e çok sayıda konut yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi ve merkezdeki ilçe belediyeleri ise yeni konutlar kazandırma yoluna gitmedi.

Nebi Hatipoğlu’nu dinleyince bu sorunların üstesinden geleceği izlenimini ediniyoruz. Hem zaten bütün Türkiye’nin diline pelesenk olmuş sözü biliyorsunuz:

Yaparsa AK Parti yapar.

Eskişehir’in sorunlarını da çözerse AK Parti Adayı Nebi Hatipoğlu çözer.