Ara verdiğimiz seçim kampanyaları yazı dizimize devam edelim. Sıra Odunpazarı'nda…

Kazım Kurt, bir önceki seçimlerde verdiği sözlerin büyük bir bölümünü tutamadı. 

Sokağa inerseniz, halkın nabzını tutabilirsiniz. Odunpazarı'nda oturanlar son 5 yılda Odunpazarı’nda hiçbir gelişim göremediklerinden şikayetçi.

Sadece yenilik değil aslında görmek istedikleri. Belediyeden hizmet görmek istiyorlar. Belediye asli görevini yapsın o bile bizim için yeterli diyerek, başından geçen olayı anlatıyor bir başka vatandaş, Odunpazarı belediyesi basit bir kaldırım tadilatını bile yapmadı kaç aydır çamurla boğuşuyoruz diyerek.

Şimdi seçim zamanı geldi. Vatandaş takipte, yapılan herşeyi görüyor ve Belediye Başkanı Kazım Kurt'un seçimi kaybetme telaşıyla belediyenin kaynaklarını ve imkanlarını, etik dışı bir şekilde CHP'nin seçim kampanyasına aktarmasına tepkili.

Hâl böyleyken, belediyenin araçları, imkanları ve hatta bilboardları bile kampanya lehine seferber edilmişken, asıl tartışma yaratan nokta devlet memurlarının kampanyada görevlendirildiğinin iddia edilmesi. 

Bu durum, devlet memurlarının yasal olarak tarafsız olmaları gerektiği ilkesiyle doğrudan çelişiyor. 

Kamu hizmeti etiğine ve hukuka aykırı bir durum oluşturuyor. 

Bu tür eylemler, demokratik seçim ilkelerine gölge düşürüyor ve kamu güvenini ciddi şekilde zedeliyor.

Kreş projesine gelince; Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un, göreve geldiği günden bu yana vaat ettiği 100 kreş projesi, maalesef beklenen sonuçları veremedi. 

Verilen sözlerin çok gerisinde kalındı, sadece 8 tam zamanlı kreş açılabildi. 

Kurt, kreş sayısını yapay olarak artırmaya çalışıyor gibi görünüyor; aynı binada birden fazla hizmet sunarak kreş sayısını arttırmaya yönelik adımlar atıyor. 

Eleştiriler, sadece kreş sayısının yetersizliğine değil, aynı zamanda açılan kreşlerin kalitesine de odaklanıyor. 

Belediye tarafından açılan kreşlerin çoğu standartlara uymuyor, çocukların fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli alanlardan yoksun ve bazıları dar, uygun olmayan apartman dairelerinden çevrilmiş mekanlarda hizmet veriyor. 

Belediye, yetersiz kreş sayısı ve kalitesi konusunda "tasarruf tedbirleri" gibi mazeretler üretse de, bu durumun kreş yapımını tamamen engelleyen bir faktör olmadığı görülüyor. 

Aynı zamanda bu bahane, diğer şehirlerdeki belediyelerin yüzlerce kreş inşa etmesiyle çürütülmüş durumda.

İddialar sadece bunlarla sınırlı değil...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un sürekli liyakat ve işi ehline vermekten bahsetmesine rağmen, gerçekte belediye kadrolarını son 10 yılda kendisi ve birkaç ismin yakın çevresiyle doldurduğu iddia ediliyor. 

İddialar ciddi...

İşe alımlarda liyakat ve yetkinlikten ziyade, Kurt'un veya bazı müdürlerinin akrabası olmak yada memleketinizin Eskişehir yerine Erzincan olması gibi kriterlerin ön plana çıktığı öne sürülüyor.