banner280

BAKIR İŞLEMECİLİĞİ TARİHE KARIŞIYOR

08 Şubat 2016 Pazartesi 10:00
Bu haber 553 kez okundu

BAKIR İŞLEME USTASI İSMAİL KELEŞ: "ÖMRÜMÜN YETTİĞİ KADAR BU MESLEĞİ SÜRDÜRECEĞİM"

BAKIR İŞLEMECİLİĞİ TARİHE KARIŞIYOR
 KÜTAHYA (İHA) - Kütahya'nın Simav ilçesinde 1980'li yıllarda sayıları 40'ı bulan bakır işleme ustalarından geriye tek kalan İsmail Keleş (60), mesleği sürdürmeye çalışıyor.
Bir zamanların gözde mesleklerinden olan bakır işleme sanatıyla ilgili son zamanlarda usta yetişmediği gibi bu işi yapan ustalarda ya hayatlarını kaybediyor, ya da iş olmadığı gerekçesiyle bırakmak zorunda kalıyor. 1980'li yıllarda Kütahya'nın Simav ilçesinde sayıları 40'ı bulan bakır işleme ustalarından geriye İsmail Keleş kaldı. Baba mesleği olduğu için bakır işlemeciliğine devam eden Keleş, sanatını ilçede tek başına sürdürmeye çalıştığını söyledi. 
Bakır işlemeciliği sanatını sevdiği için işinden ayrılamadığını ifade eden Keleş, ilçede bu mesleği sürdürecek kendisinden başka hiçbir usta kalmadığından üzüntü duyduğunu belirtti.
Keleş, "Günümüzde çıraklık ve kalfalık kurslarında bile yer almayan bakır işlemeciliği sanatının, zirvede olduğu yıllarda çırak olmak bile büyük ustaların tavsiyesine dayanıyordu. Simav ilçe merkezi başta olmak üzere köy ve kasabalarımızda dahi bu sanatı icra eden usta kalmadı. Bakırcılığın son ustası olarak ömrümün yettiği kadar bu sanatı devam ettireceğim. Son yıllardaki plastik, cam ve çelik mutfak eşyalarının hakim olduğu piyasada bakırcılık sanatı neredeyse yok olmak üzere, özellikle halk eğitimi yapan kurumların bakır işleme sanatını gündeme almaları gerekir" dedi. 
(MEİ-SO-Y)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder