Seçime giderken kamu işçisinin gönlü alınmalı

Sayısı 750.000'i bulan kamu işçisi Hükümetten seyyanen bir artış ve %50 zam istiyor..!

Yaşadığımız bu enflasyonist ortamda maaşlarının eridiğini ve  son sözleşme ile alınanların hiç bir değer ifade etmediğini söyleyen kamu işçileri, hükümetin seslerini duyacağını ümit ediyor.

Şehrimizin iki güzide kuruluşu TÜRASAŞ ve HAVA İKMAL BAKIM MERKEZİ çalışanları da sorunlarını anlatmak ve bu duruma dikkat çekmek için son haftalarda birçok eyleme imza attılar.

Haksız da değiller.

Bir tarafta 130 yıllık geçmişiyle raylı sistem taşımacılığının bel kemiği, milyonlarca dolarlık lokomotif ve vagon üreten/bakımlarını yapan TÜRASAŞ çalışanları...

Diğer tarafta savunma sanayi için hayati önem taşıyan yüzlerce milyon dolar değerindeki F 16 lar başta olmak üzere savaş uçaklarının sorunsuz uçması için alın teri döken HAVA İKMAL bakım merkezi çalışanları...

Üzgün ve kırgınlar..!

Daha önce memura verilip işçiye verilmeyen refah payı dahil çok kayıplarının olduğunu belirten işçiler. Aradaki açığın biran önce kapatılmasını istiyor.

Memura verilenler bize niye verilmiyor? Bize de hakkımız verilmeli diyerek hak arayışına devam ediyorlar.

Ülke genelinde yine aynı ağır şartlar altında çalışan diğer Savunma sanayi ve Demiryolu işçilerininde talepleri aynı.

Bir diğer talepleri de eşit işe eşit ücret..!

Memur bir makinistin, işçi bir makinistten neredeyse iki katı maaş aldığını belirten işçiler. Bu durumun adaletsizliğe ve işyerinde huzursuzluğa sebep olduğunu söylüyor.

Ayrıca savunma sanayinde de özel sektörün verdiği ücretlerin çok gerisinde kaldıklarını ifade eden işçiler, yüksek KPSS puanlarıyla girdikleri ve vatan sevdasıyla çalıştıkları işlerinde haksızlığa uğramış olmanın üzüntüsünü yaşıyorlar.

Son olarak vergi dilimlerinin de düzenlenerek daha adaletli bir vergilendirme istiyorlar.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok alınan bir vergilendirme...

Ben inanıyorum ki yaklaşan yerel seçimler öncesi hükümet, aileleriyle birlikte sayıları en az 3 milyonu bulan kamu işçisine istediklerini verecektir.