AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, ulusal bir televizyon kanalında gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un konuğu oldu. Ersoy’un yerel seçim hakkındaki sorularını cevaplayan Hatipoğlu, yerel seçimlerin ardından hayata geçireceği projelerini anlattı. 

Eskişehir’de Büyük Su ve Kaynak Problemimiz Var.

Nebi Hatipoğlu çalışmalarına devam ediyor. Nebi Hatipoğlu çalışmalarına devam ediyor.

Eskişehir'de suyun ton fiyatı 22 lira 47 kuruş. Afyon'da 6 lira 58 kuruş. Neredeyse 4 katı. İnsanlar doğalgaz parası gibi su parası ödüyor. Eskişehir'de su problemimiz var. İnsanlar bu durumdan inanılmaz rahatsız.  Bilançosunu incelediğimizde belediyenin yüzde 90 giderlerinin hepsi merkezi hükümetten gelen kaynakla karşılanıyor. Onun dışında diğer belediyeler gibi kaynak üretme şansı ve kabiliyeti olmadı bugüne kadar. Biz geldiğimiz gibi sudan kâr ediyorum demeyeceğiz. Fiyatlar %40 civarında alta çekmeyi düşünüyoruz. Maliyetin üstüne biraz kâr koyacağız. Yaklaşık 4 milyarlık yatırım yapıp, suyu 2 sene içinde içilebilir seviyeye getireceğiz. Bir de suyun kalitesi çok düşük. Şu anda bırakın içmeyi, çay dahi demleyemiyoruz.

2-4

Kentsel Dönüşüme Gireceğiz.

Eskişehir deprem konusunda riskli şehirlerden biri. Ortasından fay geçen şehrimiz. 6,5 - 7'ye kadar deprem ihtimali var. Yaklaşık 15 bin bina riskli alanda bulunuyor. Şehrin ortasından Porsuk suyu geçtiği için toprak sıvılaşma durumumuz var. Bu konu yaklaşık 50 bin kişiyi ilgilendiriyor. Belediyemiz kılını kıpırdatmıyor. Kentsel dönüşüme belediyenin ön ayak olduğu daire sayısı 24. Bizim hızlıca bölgeyi kentsel dönüşüme almamız lazım. Ben kimsenin ne canıyla oynarım ne de oynatırım. Seçimleri kazanmam durumunda hızlıca kentsel dönüşüme gireceğiz. 10 mahallede binalar çok eski, yenilenemiyor. Biz bundan sonra ülkemizde dikey mimariyi kesinlikle istemiyoruz. İnşallah vatandaşlarımızın istediği doğrultusunda en fazla 4-5 kat olarak dönüşümün çok hızlı sağlanacağını düşünüyoruz.

Eskişehir'de inanılmaz bir otopark sorunumuz var.

Deli Dumrul parası gibi her seferinde insanlarımız 35 lira para ödemek zorunda kalıyor. İnsanlar bunu yapmamak için başka yerlere arabalarını koyuyor ve daha büyük problemi ortaya çıkıyor. Biz Ulaştırma Bakanlığımızla çalışma yapıyoruz, 15 katlı kavşak, tramvayın trafiği aksattığı yerde yer altına alınması gibi projelerle trafiği yüzde 50 azaltma simülasyonumuz var. Otoparkla ilgili sorun, şehrin içinde yeterli kapalı otopark yapılamadı. İnsanlar arabalarını yollara koyuyor bu durumda.

1-4

Öğrencileri ulaşım konusunda destekleyeceğiz.

Sayın Büyükerşen 6. dönemine girecekti. Bazı problemler yaşadılar. Yılmaz Bey'in olmaması, hanımefendinin çok tanınmaması bizim için avantaj gibi gözüküyor. Eskişehir'de hiç kimsenin parti düşündüğü yok. Eskişehir'in biriken o kadar problemi var ki. Bu işleri benim haricimde yapamayacaklarını vatandaş zaten biliyor. Eskişehir öğrenci kenti. Kafelerde öğrencilerle görüşüyorum. En büyük problem ulaşım. Eskişehir'de ulaşım çok pahalı. Öğrencileri desteklemek adına Aylık 50 TL'lik abonman kartı yaptık.

3-2