Murat Mercan: "İstanbul’a inerken Amerikan Kongresi arşivinde 300 yıl kalacak bir belgeyi paylaşıyorum. Yorumsuz."

İşte o belge ve çevirisi;

WhatsApp Image 2024-01-13 at 16.11.26

Amerika 11 ocak 2024 Temsilciler Meclisinde yayınladığı bildiride :
Kongre Kaydı

Amerika Birleşik Devletleri Amerika

Ersin Dal gündeme dair yazılarıyla  Ajans26'da başlıyor. Ersin Dal gündeme dair yazılarıyla Ajans26'da başlıyor.

118. KONGRE İLK OTURUM TUTANAKLARI VE TARTIŞMALAR

Cilt 170

WASHINGTON, 11 OCAK 2024

No.6

Temsilciler Meclisi

Büyükelçi Hasan Murat Mercan'a teşekkür

(Açıklamanın Uzatılması – 11 Ocak 2024)

[E29-E30]

tatlım. GÜNEY KAROLİNALI JOE WILSON 11 OCAK 2024 PERŞEMBE TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE

Sayın Başkan, ABD-Türkiye İlişkileri ve Türk Amerikalılar Kongre Grubunun Eş Başkanı olarak, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Sayın Hasan Murat Mercan'a, Türkiye'yi güçlendiren son üç yıllık hizmetinden dolayı minnettarım. Amerika'nın önemli bir NATO müttefiki. Bu önemli ittifak uluslarımız için karşılıklı olarak faydalıdır; 1950'deki Kore Savaşı'na cesur birlik katılımıyla NATO üyeliği, Avrupa'nın enerji bağımsızlığı için önemli yakıt boru hatlarının teşvik edilmesi, Mısır ve Afrika'ya tahıl sevkiyatının kolaylaştırılması, Ermenistan ile ekonomik ilişkilerin yeniden kurulması ve kritik öneme sahip insansız hava araçlarının erken dönemde devreye alınması Ukrayna'nın desteklenmesi ve İsveç'in NATO'ya kabulü.

Mercan, Türkiye'nin ABD Büyükelçisi olarak atanmadan önce, TBMM'nin 23. Dönemi'nde Japonya'nın Tokyo Büyükelçisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Türk Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Mercan ayrıca Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Parlamentolararası Savunma ve Güvenlik Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Türkiye Büyükelçi Mercan ve Sayın İnci Mercan ile çok iyi temsil edildi.

Kongredeki hizmetimin en önemli anlarından biri geçen yılın Ağustos ayında Ankara Antikabir'deki Mustafa Kemel Atatürk Anıtı'na Amerikan halkı adına çelenk sunmamdı. Türkiye'nin değerli müttefiki Amerika ile en sıcak ilişkileri desteklemek amacıyla Büyükelçi Mercan'la koordinasyon kurma fırsatım olduğu için minnettarım ve onun halefiyle bu çalışmayı sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Kennedy