Dün Eskişehir’e gelen eski Milli Savunma Bakanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, AK Parti İl Binasında toplandı düzenlendi. Toplantıya, MKYK Üyesi Ali Demirel, Milletvekili Fatih Dönmez, Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan, İl Başkanı Gürhan Albayrak, MHP İl Başkanı İsmail Candemir, Büyükşehir Adayı Nebi Hatipoğlu, Odunpazarı Adayı Özkan Alp, Tepebaşı Adayı Hamid Yüzügüllü ve AK Parti teşkilatı katılım sağladı.

GGJm14CXkAAxVvb

Toplantı sonrası bir vakıfta düzenlenen konferansa geçildi. Konferansa Vali Hüseyin Aksoy'da katılım sağladı.

‘Türkiye’nin Güvenlik Politikası’ konulu programa konuşmacı olarak katılan Akar, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 asker şehit düştü. Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 asker şehit düştü.

Ülkelerinde çıkan savaşın ardından Türkiye’ye gelen Suriyelilerin bir kısmının geri döndüğünü ve kalanların da gideceğini söyleyen Hulusi Akar, “Suriye'nin kuzeyinde şartların oluşması için gece gündüz demeden kendi imkanlarımızla, dost ve müttefiklerin imkanlarıyla orada uygun bir şekilde şartlar hazırlayıp, hayatı normalleştirmeye çalışıyoruz. Hayat normalleştikçe, şartlar oluştukça buradaki insanlar da gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine dönüyorlar. Şu ana kadar 600-700 bin kişi döndü, dönecekler. Fakat bunu inatla körün gözüne parmak sokar gibi 'dönsünler.' İyi de şartlar ortada. Dolayısıyla bunun da bu şekilde bilinmesi lazım” dedi.

 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin aralıksız görev aldığını belirten Akar, “Saat 04.17'de deprem oldu. Saat 5’te Cumhurbaşkanımızı aradım. O gündür bu gündür Türk Silahlı Kuvvetleri ayakta, bunu bilin. Fakat bazı kişiler maalesef hayasızlık yapıyor, ahlaksızlık yapıyor, terbiyesizlik yapıyor, yanlış yapıyor. Asker neredeydi? Saat 5’te Cumhurbaşkanına bilgi sunduk ve 'Tamam siz gidin' dedi. Biz o andan itibaren Kara, Deniz, Hava kuvvetleri, gemiler, uçaklar, diğer birliklerimiz hepsi alarm halinde. Fakat şehir içinde, sahanın içinde 2’nci Ordu bölgesi, Malatya'nın olduğu yer, her taraf yıkılmış. Bütün askerlerimiz diğerlerinin çalışmalarına ilaveten 24 saat ilk andan itibaren ayaktalar ve bir dakika durmadılar” dedi.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları hakkında da konuşan Hulusi Akar, yaşananların bir katliam olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bu bir katliam. Bu katliam öyle bir katliam ki etnik temizlik. Öyle bir katliam ki, soykırım. Oradaki çoluğu çocuğu da katlettiler. Katletmeye de devam ediyorlar. 7 Ekim’den bugüne kadar 12 bin çocuk katledildi. 8 bin 190 kadın, bunlarla beraber toplam 28 bin 176 Filistinli katledildi, etnik temizliğe uğradı. Basın mensubu olduğu biline biline 121 basın mensubu katledildi. 337 sağlık personeli, doktor, hemşire katledildi. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler çalışanlarından birine bir şey olsa inliyor. Şimdi Birleşmiş Milletler kalmadı. Amerika bunlara dur dermiş gibi göz yumuyor. Bir de hesap yaparken gözden kaçan 7 bin 700 kayıp var.” dedi.

Yapılan sınır dışı operasyonların devamının geleceğini ve terörün son bulana kadar süreceğini vurgulayan Akar, “Bu alçak, ahlaksız teröristlerle mücadelemiz var. Biz bu konuda şuna karar verdik; Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bunu bitirmekte kararlıyız. Öyle veya böyle, inşallah en son teröristi de etkisiz hale getirmek suretiyle 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan bu beladan asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. Sizlerin ve sizlerin şahsında 85 milyonun sevgisi, güvenini, duasını aldığımız ilhamla inşallah milli-manevi değerlerimizi de kullanmak suretiyle onlarla birlikte bunların en sonunu getirmek suretiyle ülkemizin bekasını, ülkemizin güvenliğini, rahatlığını, huzurunu tam ve mutlak imkanı sağlayacağız. Teröristlerin barınakları, sığınakları, korunakları başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediyor. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde ve orada inşallah bitirmek suretiyle bu gruplarımızın güvenliğini sağlayacağız. Burada unutulmaması gereken en önemli konu şu; bizim tek hedefimiz teröristler” diye konuştu.

GGKQ_tyWAAAp8Ws