Dün akşam saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevinden istifa etmesi sonrasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Yaşar Fatih Karahan oldu. 

Karahan, Eskişehir doğumlu. Eskişehir’in tanınmış doktorlarından merhum Yaşar Nafiz Mercan’ın torunu. Türkiye’nin Vaşington  Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın yeğeni, ablasının oğlu oluyor.

Ersin Dal gündeme dair yazılarıyla  Ajans26'da başlıyor. Ersin Dal gündeme dair yazılarıyla Ajans26'da başlıyor.

Yaşar Fatih Karahan Kimdir ?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.