banner136

KURBAN KESİM YERLERİ NEREDE?

Değerli okurlar bu yazımda, kurban kesim yerlerinden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi “Kurban Kesmek” dinimizce vacip olan ve eski çağlardan bu yana devam eden bir ibadettir. “Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde ve usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kur’an-ı Kerim’de “Hac Suresinde” açıkça belirtilmektedir. Yalnızca bizim dinimize mahsus da değildir. Hz. İbrahim A.S. döneminden beri yapılan, diğer dinlerde de açık ve kesin bir ibadet olan ve hatta çok daha gerilere giden bir ibadet şeklidir.

Anlatmak istediğim şudur: Öteden beri Müslüman bir toplum olarak, kurban kesme ibadetine (çoğunluk olarak) önem veriyoruz. Dünya döndükçe de bu ibadete önem vermeye, yerine getirmeye devam edeceğiz.

Ancak, bu kadar yaygın olan ve önemsenen bu ibadet için, herkesi memnun edecek, sağlıklı ve hijyenik şartlarda, çevreye ve kurbana zarar vermeden, dışarıdan bakan yabancıların vahşet ve ilkellik olarak tanımlamadığı, ibadetin gerektirdiği “ulûhiyyeti” içten bir şekilde yaşatacak nitelikte, kurban kesmek üzere, standartlara uygun kesim yerleri, yeterli değildir. Bu problem ise her sene yaşanıyor.

Belediyelerin görevi “mahalli müşterek ihtiyaçların karşılanması” olduğuna göre, bu hizmetin belediyeler tarafından verilmesi gerekir. Birçok büyükşehirde veya başka illerde, bu hizmetler belediyeler vasıtasıyla yerine getirilmektedir. Ancak Eskişehir’de, özellikle merkezde bulunan belediyeler, bu hizmeti vermiyorlar. Sadece ilçe belediyeleri, bazı otoparkları, oto yıkama yerlerini, bu hizmete tahsis ederek, bu hizmeti “yapıyor-muş” gibi görünmeye çalışıyorlar. Bir de şu “hizmeti (!) veriyorlar”; oto yıkama yerlerinde oluşan kuyruk sebebiyle ve sıcaklardan bunalan ve sağlıksız şartlarda kurban kesmek istemeyen vatandaşların, kendi bahçelerinde kurban kesmesi halinde “ceza kesme hizmeti” veriyorlar.

Belediyelere sesleniyorum, bu sizin kanundan kaynaklanan görevinizdir ve kaçamazsınız. Kurban ibadetine saygınız yoksa bile, bu ibadetin vatandaşların çoğunluğu tarafından yerine getirilmesi nedeniyle, bu konuda ön alarak, yukarıda ifade etmeye çalıştığım şekilde, uygun kesim yerleri ve kesimhaneler oluşturulması gerekir. Ama nafile! Hiç oralı bile olmuyorlar.

Burada şunu özellikle vurgulamakta yarar var; bazı özel sektör firmalarının, bazı dernek ve vakıfların boşluğu doldurmak anlamında yaptıkları faaliyetler, son derece takdire şayandır.

Ha bu arada, şunu da belirtmek isterim: Eskişehir’de, standartlara uygun kesim yeri olarak tarif edebileceğimiz bir “mezbaha” yok! Evet, yanlış okumadınız. Eskişehir’de mezbaha yok. Bu konuda yetkili ve görevli olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu konularla uğraşmıyor. Daha önemli (!) işler yapıyorlar. Kurban kesim yeri oluşturmuyorlar, böyle bir hizmet vermiyorlar ancak, “kurbanlarınızı bizim aşevine bağışlayın” diye duyuru yapıyorlar. Ne güzel hizmet yapıyorlar değil mi?

Kurban Bayramınızı kutlar, kesilen kurbanların kabul olmasını dilerim.

YORUM EKLE