banner136

Kent evi ve iş bilmezlik

Değerli okurlar,

Bu gün sizlere, Eskişehir’de Kent Park içinde olan ve yapımı bir türlü bitirilemeyen, “Kent Evi”nden bahsedeceğim.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı (aslında yapamadığı demek lazım) Kent Evi’nin inşaatı, taa 2013 yılında başladı. Ancak altı yıl sonra bitirilebildi!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Şeker Fabrikası’nın karşısındaki Kent Park içinde, nikah salonu ve kokteyl salonu şeklinde hizmet vermesi düşünülen “Kent Evi” projesini başlatıyor. İşin başlama tarihi 13/02/2013. İhalede, işin bitim tarihi olarak da 26/03/2014 tarihi belirtiliyor. Yani bir yılda bitirilmesi planlanıyor. Ancak öyle olmuyor. Yapılan binayı, gözünüzde canlandırabilmeniz için, şöyle örnek vereyim: Kent Park içinde yapılan evlerden, yan yana iki katlı bir bina kadar,  ya da bir blok kadar alanı var. Dolayısıyla, öyle pek ahım, şahım bir bina değil anlayacağınız. Buna rağmen binanın maliyeti (iş artışıyla beraber) yaklaşık, 21 milyon TL.’yi buluyor. Yanlış okumadınız, eski parayla 21 trilyona maloluyor. Benzer binaları araştırdım, soruşturdum, öğrendim ki, böyle bir binanın yaklaşık maliyeti 2,5-3 milyon TL. imiş. Aradaki farka bakar mısınız? Sanırsınız ki Dolmabahçe Sarayını yapıyorlar. Bu milletin dişinden, tırnağından artırarak ödediği vergileri, bakın nasıl da hoyratça harcıyorlar?

Bir de işin bitim tarihi meselesi var. Daha doğrusu, “bitirilememe” durumu var. 2013 yılında başlayan basit bir bina inşaatı, 2019 yılında ancak tamamlanabiliyor! Altı yıl geçmiş aradan. Bu süre içinde Ak Parti Hükümetleri; İstanbul’da yapılan ve maliyeti yaklaşık 158 milyar TL. olan 3. Havalimanını 4 yılda tamamladı, maliyeti yaklaşık 16 milyar TL. olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, 3 yılda tamamladı, denizin altından geçilerek İstanbul Boğazı’nı birbirine bağlayan ve yaklaşık maliyeti 6,5 milyar TL. olan Avrasya Tüneli’ni, 5 yılda tamamladı. Eskişehir’den bir örnek vermek gerekirse; yapımına 2016 yılında başlanan, 341.287 m2 alana sahip olan ve yaklaşık 1,7 milyar TL. maliyeti olan Eskişehir Şehir Hastanesi, 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete açıldı. Yani yaklaşık 2,5 yılda tamamlandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı “Kent Evi” ise 6 yılda zor tamamlanabildi. Bütün bunların yanında, Büyükşehir Belediyesi’nin, kendi yaptığı inşaata, yine kendisinin vereceği ruhsat olmadan inşaata başladığını, bu kadar basit bir binanın projesinde yangın merdiveni olmadığı fark edilmesiyle projenin revize edildiğini, (projenin revizyonu için, idarenin öne sürdüğü gerekçe), ayrıca kanun gereği en fazla %10 iş artışı yapılması mümkün olmasına rağmen %18 oranında iş artışı yapıldığını da belirtmek gerekiyor.

Neresinden bakarsanız bakın, iş bilmezlik!

Anlaşılan o ki; yapımı “yılan hikayesine” dönen “Kent Evi” inşaatının maliyeti, yaklaşık 6 milyon ödenerek alınan ve birkaç tanesi telef olan ve bu şekilde vatandaşların paralarının çarçur edildiği “penguen sendromu” ile aynı gibi. Ne dersiniz?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necdet Çalış
Necdet Çalış - 1 yıl Önce

Chp belediyeleri hangi projeleri bitirmişki bu projeyide bitirsin. Etraf çöpten geçilmiyor. İzmirde aynı körfez lağım kokuyor, etraf çöplük, başıboş hayvanları zehirleyip daha ölmeden hunharca boğazlarına ipli sopalar geçirilip patetes çuvalı gibi kamyonetlere atılıp toplandığında şahit olduk. Yazık çok yazık.