HANİ BİSİKLET YOLU YAPACAKTINIZ?

Değerli okurlar;

Bu gün sizlere, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin 2019 ve 2020 yılları bütçesine ödenek koyduğu halde, yapmadığı bisiklet yollarından bahsedeceğim.

Belediye meclislerinde her yıl Nisan ayında, geçen bir yılın değerlendirildiği “Faaliyet Raporu” görüşülür. Biz de 2021 Nisan ayında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı Faaliyet Raporunu görüşerek, değerlendirmelerde bulunduk, yapılmayan yatırımları ve hizmetleri, kamuoyu adına ifade etmeye çalıştık.

Toplamda 7 sayfayı bulan eleştirilerimizin ve değerlendirmelerimizin, elbette hepsini buraya yazmayacağım ancak, belirli konuların üzerinde durmaya çalışacağım.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı gider bütçesi, 2019 yılından devreden bütçe ile birlikte toplam, 1.294.227.452 TL. olarak belediye meclisinde, oy çokluğu ile kabul edilmişti.  Ancak Büyükşehir Belediyesi yönetimi, kendilerine verilen bu bütçeyi, doğru kullanmadılar. Gerek doğru planlama yapılmadığından, gerekse kaynak bulamadıklarından, bu bütçenin ancak 774.462.300 TL.’sini kullanabilmişler. Diğer bir ifadeyle, “Gider Bütçesi” açısından, gerçekleşme oranının, %59,84 olduğunu (bir önceki yılda %76 idi) ve tüm zamanlardan düşük kaldığını görüyoruz.

Burada iptal edilen ödeneklerin, toplam bütçenin yarısı kadar olduğunu da anlıyoruz. Bu durum ise, gerçekçi bir bütçe yapılmadığını gösteriyor. Aynı zamanda, 2005 yılında kanunlaşan, “Performans Esaslı Bütçe” anlayışına uyulmadığını da bize gösteriyor.

Asıl konumuza dönersek: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, “Alternatif Kent İçi Ulaşım İmkânları Geliştirilecek” hedefiyle, 2019 yılı bütçesine 18 milyon TL. ve 2020 yılının bütçesinde de 10 milyon TL. olmak üzere toplamda, 28 milyon TL. ödenek koymuştu ve bu rakamlarla toplamda, 50 km. bisiklet yolu yapılacaktı.

Ancak gelin görün ki, bu bisiklet yollarının yapımına, iki yıldır bir türlü başlanamadı. Oysa bisiklet yollarının, çoktan tamamlanmış olması gerekiyordu. Maalesef, henüz ortada hiçbir şey yok. Daha bir metre bile bisiklet yolu yapılmış değil. Ortada sadece niyet var, icraat yok. Daha doğrusu, bunun üzerinden yapılan algı ve reklam çalışması var ama ortada iş yok!

Şimdi belediyeyi yönetenlere soruyorum: Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek bu çalışmanın başlayamaması, başınızı öne eğdiren bir durum değil midir? Sözünüzde durmadığınız için, mahcup olmuyor musunuz? Yapmayacağınız bir iş için, onca reklam masrafı israf değil midir?

neyine - oleybet - onbahis - onwin - redwin

YORUM EKLE