URAYSİM'i engellemek şehrin geleceğini engellemektir

URAYSİM'i engellemek şehrin geleceğini engellemektir

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, URAYSİM Projesi’nin şehir için önemini hatırlatarak, projeyi engelleme çabasında olan Büyükşehir Belediyesi’ne sert eleştirilerde bulundu. Projeyi iptal ettirmeye ilişkin belediyenin açtığı davanın şehrin geleceğine zarar verdiğini vurgulayan Başkan Çalışkan,

 

“URAYSİM Projesi’nin hayata geçmesine engel olmaya çalışmak gençlerimizin istihdamına engel olmaya çalışmaktır..!

URAYSİM Projesi’nin hayata geçmesine engel olmaya çalışmak ileri teknoloji hamlesine ve yatırımına engel olmaya çalışmaktır...!

URAYSİM Projesi’nin hayata geçmesine engel olmaya çalışmak sanayinin gelişimine, ihracata engel olmaya çalışmaktır...!

URAYSİM’e engel ekonomik büyümeye engeldir.

Hatırlayın!

Geçmişinde, kimilerine göre yapılması imkansız denilen bir çok projelerin en başlıcası olan; ilk yerli lokomotif “Karakurt” ve ilk yerli otomobilimiz “Devrim” şehrimizde imal edilmiştir ve Eskişehir Sanayisi bugün ki başarılarını geçmişteki kazanılan deneyim ile bu gelenekten alır.

1980’lerde otomotiv sanayisine yönelik yatırım bilindiği üzere engellenmişti. Üzülerek görüyoruz ki bugün birileri URAYSİM gibi şehrimize büyük kazanım sağlayacak marka projeyi engelleme çabası içerisinde!

Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi (URAYSİM) raylı sistemler adına hem bilimsel yönde büyük kazanım sağlayacak hem de özellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olacak gençlerimize büyük bir istihdam kapısı olacaktır.

 

Ancak!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin özellikle projeyi iptal ettirmeye ilişkin açtığı dava ile de görüyoruz ki geçmişteki “butik şehir” arzuları halen devam etmektedir.

Şunu iyi idrak etmeliler ki!

Bugün engel olmaya çalıştığınız proje; şehrin yüksek teknoloji ile yapacağı atılımın temelidir. Yenilenebilir enerji ile işletilen raylı sistemlere dönük, bu temel tesise engel olmak ise bu şehre yaşatacağınız en büyük kötülüktür! Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi ve Eskişehir Sanayi Odasının da verilmeye çalışılan zararı en iyi anlayanlardan olduğunu da görmekteyiz.

Açıkça ifade ediyoruz ki!

Şehrin demiryollarına ilişkin yüz yıllık birikimi ile inanılmaz büyüklükte iş sahası olan, şehrimizin ekonomisini ve ihracatını en az bir kat daha arttıracak milyarlarca liralık bir yatırım ve en önemlisi de mühendisinden, teknisyenine ve işçisine, binlerce gencimizi istihdam sağlayacak projeyi mutlaka bu şehre kazandıracağız!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yukarıdaki üretim-istihdam-yatırım-ihracat odaklı raylı sistemler teknolojisine ve URAYSİM’e dönük engelleme çabalarını kamuoyunun takdirine saygıyla sunarız” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER