banner136

Siyaset Okur-Yazar'lığı

Siyaset Okur-Yazar'lığı

Uzun zamandır ülkemizde tartışılan ve üzerinden 2 yıl geçen bir CB hükümet sistemi yaşamaktayız. Eksisi,artısı artık neyi var ise yavaş-yavaş yerine oturmakta ve gelişimi için sürekli bir güncelleme olduğunu görmekteyiz.  Bu Sistemin mimari şüphesiz CB Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN ve MHP Lideri Devlet BAHÇELİ dir. İşte Siyaset okur-yazarlığı da tam bu konu da başlıyor. Nasıl mı? O Zaman Başlayalım.

Bildiğiniz şuan ülkemizde CB seçiminde 2 Turlu bir seçim olmakta ve ilk etapta %50+1 alan CB oluyor,eğer seçilmez ise ikinci Turda 1. Turda en çok oy alan 2 adayın en çok oy alanı CB seçiliyor. İşte siyaset okur-yazarı üstadı RTE’nin de bu sistemde uyguladığı bir denge politikası var. Özellikle kendi tabanını tutmakta, şımartmamakta ve daima tetikte tutmakta. Nasıl mı? ;

CB seçimleri ülkemizde daima iktidar ve muhalefet savaşı olacak. Yani seçimde alınan oy oranı tarafların tavırlarını belirlemekte. Eğer Kazanan %50-1-2-3….7 olsa ve %51 bandında olsa bu Muhalefetin yüksek ses çıkarmasına sebeptir ve seçim tekrarı isteğine kadar gider. Eğer Bu Oran birini %52  İkinci %48 bandında ise ne itiraz olur ne de çok yüksek ses çıkarır. İdeal oylardır bu oranlar, kazananı şımartmaz kaybedeni üzmez bir oy oranı.

Aslında ideal Birleşik Devletler Başkanlık sistemi şimdi bu konuya girersem makalemiz bitmez. Ama farklı bir yazıda ileriki bir tarihte o konunun da üzerinden geçelim. Bu denkleme nasıl geldin derseniz, iste yine siyaset okur-yazarı  üstad-ı ekberi RTE diyebilirim.

Nasıl Mı?

En yakın dönemde yaşadığımız pandemi dönemi! İstisnasız bu dönem hem Türkiye  İçin Küreselde, RTE İçin Ulusalda ve Küreselde hem bu dönemi yönetme şeklinde yükseliş ve itibar dönemidir. Buna kimse karşı çıkamaz, çıkar ise de tamamen kara muhalefettir. Hayliyle ülkemizde RTE için genel manada oy artışı oldu ve bu bandı %56-%58 bandına kadar çıktı.(Bunun içinizden yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama öyle kimse kara muhalefet yapıp ben bilirimcilik yapmasın lütfen.) Tabi bu durum bir siyasetçi için çok iyi bir şey. Şahsen ben CB olsam bu durumdan çok mutlu olur ve oyumu daha da arttırmak için elimden geleni yaparım. Ama RTE tam aksine hem kendisine yakın bürokrasi rehavete kapılmasın, hem de başında olduğu teşkilatlar daha da rehavete kapılmasın diye tam işte burada denge politikası güdüyor.

Nasıl Mı?

Bakın kısa ve yakın bir örnek vereceğim. Malum İzmir de Cami Minarelerinde bir İtalyan direniş marşı çalındı ve bunu kimse tasvip etmedi. Evet belki zihniyet olarak CHP ye yakın olan düşüncelerin kara mizahıydı o yapılan ahlaksızlık ve terbiyesizlik. Peki RTE’nin tavrı neden direk CHP yi hedef tahtası yapmak oldu? Bu doğru oturalım doğru konuşalım CHP ve taraftarlarının suçu değildi. Ama ne oldu dağılan, dağıtan olağan kurultaya gidecek olan ve bölünmelerle, çok seslerle karşı karşıya olan CHP yi bir anda kendine getirdi ve topladı. Konsolide edilen bir CHP bir anda Hükümet Yatırımlarına(Ak Parti Dönemi Hizmetlere) över durumdayken kara muhalefet gereği karalama ve alternatif üretme çabasına girdi. RTE nin bu yaklaşımı CHP de dirliği sağlarken, aynı zamanda sağ seçmene de evet CHP döneminde Camilerimiz Ahırlara dönmemiş miydi ışığını yaktı akıllarında.(Bu da son yerel seçimlerde sağ seçmenin ceza mahiyetinde ak partiye vermeyip chp belediyelerine verdiği oyların aslında hatalı mı düşüncesini getirdi.)

İşin özü aslında RTE dediğim seçim kazanma veyahut da kaybetme kaygısında olan biri değil. Öyle üst düzel siyaset yapıyor ve denge siyaseti yapıyor ki, normal baktığımızda ya bunu da söyleme be Reis, böylede olmaz be başkan dedirtiyor. Aslında söylenen her söz atılan her adım, yapılan her hamle ileri dönük mükemmel bir adım ve planlamanın eseri.

İşin özü mesele şu; RTE, ne teşkilatı fazla oy ile daha da rehavete kapılsın, şımarsın ve kaybedebilirim arzusundan ve dinçliğinden vazgeçmesin istiyor. Peki bunu teşkilatları  ve Yol Arkadaşları ne kadar okuyabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER