Sivas Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi hızla tamamlanıyor

Sivas Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi hızla tamamlanıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kırıkkale şantiyesinde incelemelerde bulundu. Ankara - Sivas YHT hattı projesinin 2020 yılının ikinci yarısında açılacağını bildiren Bakan Karaismailoğlu, “Bu yıl bitmeden Ankara’dan Sivas’ı hızlı trenle bağlamış olacağız. Sivas’tan trene binen bir vatandaşımız İstanbul Halkalı’ya kadar hızlı trenle gitmiş olacak. Yine Ankara ve Eskişehir güzergahlarını kullanabilecekler” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara - Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Kırıkkale şantiyesinde incelemelerde bulundu. Şantiye incelemesinin ardından Kırıkkale’ye bağlı Çerikli beldesine giden Bakan Karaismailoğlu, hattın güzergahın incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, korona virüs ile mücadele sürecinde de şantiyelerde gerekli tedbirlerin alınarak çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

“Ankara-Sivas YHT hattı 2020 yılı bitmeden açılacak”

Ankara - Sivas YHT hattı projesinin 2020 yılının ikinci yarısında açılacağını bildiren Bakan Karaismailoğlu, “Bu yıl bitmeden Ankara’dan Sivas’ı hızlı trenle bağlamış olacağız. Sivas’tan trene binen bir vatandaşımız İstanbul Halkalı’ya kadar hızlı trenle gitmiş olacak. Yine Ankara ve Eskişehir güzergahlarını kullanabilecekler” diye konuştu.

“Adana-Mersin-Gaziantep’te alt yapı çalışmaları devam ediyor”

Türkiye’nin demir yolunda büyük bir atılım içerisinde olduğunu söyleyen ve devam eden projelerden bahseden Bakan Karaismailoğlu, “İnşallah yıl içerisinde Konya-Karaman’ı da bitirmeye çalışıyoruz. O hattı da açacağız. Karaman - Ereğli arasında çalışmalarımız devam ediyor. Ankara-İzmir devam ediyor. Adana-Mersin-Gaziantep’te alt yapı çalışmaları devam ediyor. İnşallah üst yapı ihalesini Temmuz ayında tamamlayacağız. Yine Bursa-Bilecik Osmaneli ilçesini Ankara - İstanbul hattına bağlayarak onu da Temmuz ayı içerisinde ihalesini yaparak, 2023 yılına 5 bin 500 kilometre hızlı tren hattıyla girmeyi planlıyoruz. Bunlar devasa yatırımlar, ülkemize değer katacak değerli yatırımlar. Hem uzun boyutlu hem de mali külfeti olan işler, ama demir yolunda bizim 18 yıldır yaptığımız bu mücadelenin, çalışmanın meyvelerini inşallah 2023’te göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Samsun-Sivas hattı Haziran ayı içerisinde açılıyor”

1930 yılında yapılan ve demir yollarındaki en büyük yatırımlardan bir tanesi olan Samsun-Sivas arasındaki demir yolu hattının modernizasyon işlemlerinin tamamlandığını bildiren Bakan Karaismailoğlu, Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayacak hattın Haziran ayı içerisinde açılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER