Sağlık Bakanlığı açıkladı

Sağlık Bakanlığı açıkladı

Sağlık Bakanlığı, "Aşı sonrası İstenmeyen Etki İzleme Sistemi Çerçevesi"nde, bugüne kadar yürütülen ve göreceli olarak sınırlı faz çalışmaları sonuçlarına göre inaktif (CoronaVac) ve mRNA Kovid-19 pandemik aşılaması sonrasında sıklıkla hafif, nadir olarak da ciddi istenmeyen etkiler gözlenebileceğini açıkladı.

Aşılama uygulaması sonrasında ortaya çıkabilecek hafif ancak sık görülen lokal ve sistemik durumları "Aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, ateş, kas/eklem ağrısı, ishal, titreme, kusma, alerjik reaksiyon, lenfadenopati" olarak sıralayan bakanlık, bu belirtilerin bildiriminin yapılmasını istedi.

Aşı sonrasında kişide Kovid-19 enfeksiyonu gelişirse bildirilmesi gerektiğini hatırlatan Bakanlık, "Kovid-19 pandemik aşılarının koruyuculuğunun tam olması beklenmediğinden; aşılanan kişiler arasında ortaya çıkan Kovid-19 enfeksiyonun da bildirilmesi önemlidir" uyarısında bulundu

  1. İlk bir hafta içerisinde gündelik yaşamı etkileyecek ölçüde yorgunluk ve baş ağrısı.
  2. İlk bir hafta içerisinde ciddi lokal reaksiyon, 38 derece üzerinde ateş, ishal ve kusma.
  3. İlk bir ay içerisinde Lenfadenopati/lenfadenit (lenf düğümü iltihabı).
  4. İlk bir saatte sık olmak üzere; ilk 12 saat içerisinde akut alerjik reaksiyon.
  5. İlk iki ayda sık olmak üzere; 6 aya kadar nörolojik istenmeyen etkiler (Tat kaybı, koku kaybı, nöropati, Bell paralizisi-yüz felci vb)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER