banner136

Prof.Dr Nabi Avcı: Sosyal medya adeta bulaşıcı hastalık

Prof.Dr Nabi Avcı: Sosyal medya adeta bulaşıcı hastalık

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı, Türkiye'de iletişim alanındaki kült kitaplardan "Enformatik Cehalet" kitabının yeniden basımı vesilesiyle canlı yayında konuk olduğu 24 TV'de Belkıs Kılıçkaya'nın sunduğu "Bu ülke" programında enformasyon çağı, kitle iletişimi ve sosyal medya ile igili önemli açıklamalarda bulundu... 

"Enformatik Cehalet" kitabı... 
Prof.Dr. Nabi Avcı, yeniden basımı yapılan "Enformatik cehalet" adlı kitabıyla ilgili, "Bu kitap, 1980'lerin sonunda İstanbul'da toplanan Avrupa Birliği Konseyi Eğitim Bakanları Konferansı'na sunulan Türkiye milli raporunun bir yan ürünüdür. O dönem... Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel'in döneminde bir rapor hazırlanacaktı. Danışman olarak da bana verilmişti bu görev. Rapor olduğu için çok subjektif verilere yer verilemezdi. O raporu hazırlarken topladığımız bilgilerle bu kitabın gövdesi oluştu. O zamanki konferansın ana teması da, enformasyon teknolojileri ve eğitim sistemleri üzerindeki etkileri idi" dedi. 

"Big data'nın nelere kadir olduğu..."
Nabi Avcı, yaşadığımız çağla ilgili değerlendirmelerinde, "Eski tarihlerde veri o kadar yaygın kullanılan bir olgu değildi. Günümüzde big data, büyük veri kavramlarının nelere kadir olacağı konusunda çalışmalar mevcutlaştı" diye konuştu. 

"Boca edilen enformasyon parçalarını bilgi zannediyoruz"
Avcı, "Enformasyonu bilgi zannediyoruz. Her akşam TV'lerde veya internette ve sosyal medyada üzerimize boca edilen bir takım enformasyon parçalarını ve dalgalarını bilgi zannediyoruz"dedi. 

"O soruya cevap aramak gerekiyor"
Nabi Avcı ayrıca, "Eskiden tek tek mecralar üzerinden kestirimler ve analizler yapmaya çalışırdık. Şimdi ise tüm bu araçların bir araya gelmesi halinde ne olabilir, sorusuna cevap aramak gerekiyor" diye konuştu. 

"Sosyal medya adeta bulaşıcı hastalık gibi"
Prof.Dr Nabi Avcı sosyal medya konusunda da, "Geçmişe göre çok daha bilgili olduğumuz, dünya hakkında daha salim ve ayakları yere basan bilgilere sahip olduğumuzu söyleyebilecek bir durumda değiliz. Özellikle sosyal medya ile birlikte, çok ciddi bir afatla, bir pandemiyle adeta... Yani bir salgınla, salgın hastalık gibi bulaşan bir durumla karşı karşıyayız. Sosyal medya böyle bir şey.." dedi. 

"Özelikle TV'lerde çok sıkıntı yaşanıyor"
Nabi Avcı, "Bugünlerde ne yazık ki uzman görüşü noktasında özellikle TV'lerde çok sıkıntı yaşanmaktadır. Kitleler eskiye nispetle enformasyona çok daha kolay ulaşıyorlar. Bilgiye ulaşmanın yolları da çok daha kolay hale gelmiş durumda" diye konuştu. 

"Gösterdi ki, başka dünyalar da mümkün"
Nabi Avcı, pandemi konusunda da önemli bir noktaya dikkat çekerek, "Pandemi olayı hepimize gösterdi ki pek çok alanda başka dünyalar da mümkündür. Artık konuları daha açık uçlu konuşur ve tartışır hale de geldik" değerlendirmesinde bulundu. 

"Bazı kurumların ışığı var gibi görünüyor, onlar bitti"
Avcı, "Gökbilimciler diyor ki, gökyüzünde gördüğünüz bazı yıldızlar aslında yok... Ama siz onları varmış gibi görüyorsunuz. Çünkü ışıkları bize geç ulaşıyoruz. Güneşin ışığı da bize 8 dakika sonra ulaşıyor.  8 dakika önceki halini görüyoruz. Bazı sosyal kurumlar da böyle. Halen ışığı var gibi görünüyor, ama onlar sanayi döneminin örgütlenme biçimleri, yaklaşım biçimleri, zihniyet biçimleri, onlar bitti. O günün şartlarında, fabrika mantığında, bir taraftan madde giriyor, öteki tarafından ürün olarak çıkıyor. Bu zihniyet eğitime de uyarlanmıştı bir dönem" dedi. 

"Bu gelişmeler eğitim ve savunmaya da yansıyacak"
Nabi Avcı, "Görüyoruz ki bu işin sonu geldi. Dünyada bu kadar değişime yol açan gelişmeler tabii eğitime de yansıyacak. Savunma sanayii ve askerlerimize de yansıyacak. Robot askerler, insansız hava araçları gibi savunma konseptleri oluşturmaya çalışıyor herkes. Tıpkı imalat sanayinde de, teknolojide de, maddi dünyada da meydana gelen değişiklikler, teknolojiler elbette eğitime de, savunma konseptlerimize de yansıyacak" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER