NABİ AVCI‘DAN Pandemi Süreci Ve Mülteci Sorunu Değerlendirmesi

NABİ AVCI‘DAN Pandemi Süreci Ve Mülteci Sorunu Değerlendirmesi

NABİ AVCI‘DAN PANDEMİ SÜRECİ VE MÜLTECİ SORUNU DEĞERLENDİRMESİ

AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI PARLAMENTERLER ASAMBLESİ (AGİTPA) “ÇEŞİTLİ TOPLUMLARDA COVİD-19’UN YANSIMALARI: İSTİKRAR VE SOSYAL UYUM İÇİN SINAMALAR VE FIRSATLAR” KONULU WEB SEMİNERİ DÜZENLEDİ.

SEMİNERDE SÖZ ALAN TÜRK HEYETİ BAŞKANI NABİ AVCI ULUSLARARASI TOPLUMUN DUYARSIZLIĞINI ELEŞTİRDİ.

AGİT PA’nın 22 Haziran 2020’de düzenlediği web seminerine, AGİT PA Türk Delegasyonu Başkanı Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ile Delegasyon üyesi Erzurum Milletvekili Recep Akdağ katıldılar.


AGİT PA Türk Delegasyon Başkanı Nabi AVCI, seminerde söz alarak, pandemi sürecinde, Suriyeli sığınmacılar başta olmak üzere Türkiye’deki korunmaya muhtaç grupların durumuyla ilgili konuştu.

“AVRUPA’DA IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI, NEFRET SÖYLEMİ ARTTI”
Avcı konuşmasında, Irkçılık, yabancı düşmanlığı, nefret söylemi ve İslamofobinin bütün dünyada rahatsız edici bir yükselişte olduğunu, pandemi öncesinde ve pandemi sürecinde de tanık olunan bu durumun toplumsal barışa da zarar verdiğini belirtti.


Türkiye’nin özellikle BM, AGİT ve İslam İşbirliği Teşkilatı dahilinde ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile mücadeleye yönelik uluslararası çabalara aktif olarak katkıda bulunduğunu dile getiren Avcı, Türkiye’nin, kendi halkının sağlığını korumak için gerekli adımları atarken, diğer ülkelere de yardım eli uzattığını; bu anlayış doğrultusunda, 100'den fazla ülkeye dil, din, ırk ve coğrafî konum ayrımı yapmaksızın tıbbî acil yardım sağladığını; salgın ve diğer hastalıklarla mücadelede uluslararası işbirliği ve dayanışmanın önemli bir rol oynadığını vurguladı.


“BAZILARINIZIN NÜFUSUNDAN FAZLA SIĞINMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”
Türkiye’nin 3,6 milyon Suriyeli başta olmak üzere 4 milyondan fazla yerinden-yurdundan edilmiş insana ev sahipliği yaptığını anlatan Nabi Avcı, Türkiye’de bulunan Suriyeli sayısının bazı AGİT üyesi ülkelerin nüfusundan daha fazla olduğunu belirtti.
Bu dört milyon sığınmacının yarıdan fazlasının kadın; bir milyondan fazlasının da 17 yaşın altında çocuklar olduğunu ve Türkiye’nin gerek sağlık, gerekse eğitim hizmetleri bakımından hiçbir ayrım gözetmeden bu korunmaya muhtaç insanlara sahip çıktığının altını çizdi.

“ULUSLARARASI CAMİA MAALESEF ÇOK DUYARSIZ”
Özellikle sığınmacıların korunması ve yüksek sayıda mülteci/göçmen barındıran ülkelere destek verilmesi ihtiyacını her zaman vurguladıklarını, en korunmasız grup olan mülteciler için Türkiye’nin elinden geleni fazlasıyla yaptığını, ancak uluslararası toplumun bu konuda çok az destek gösterdiğini, adil yük ve sorumluluk paylaşımı çağrılarımızın çoğunlukla uluslararası toplum tarafından göz ardı edildiğini ifade etti.


MONTELLA: “TÜRKİYE’NİN YAPTIKLARINI YERİNDE GÖRDÜK”
Nabi Avcı’nın konuşmasından sonra söz alan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) Genel Sekreteri Roberto Montella da, Avcı’nın vurguladığı hususları ve Türkiye’nin sığınmacılar için yaptığı fedakârlıkları Şanlıurfa’daki kampları gezerken yerinde gördüklerini anlattı. 2012 yılında AGİT PA Başkanı olan Riccardo Migliori’nin de, Türkiye’den döner dönmez, Türkiye’nin yükünü paylaşmaları için AGİT üyesi ülke liderlerine birer mektup gönderdiğini söyleyen Genel Sekreter, Türkiye’nin bugüne kadar mülteciler ve sığınmacılar için kırk milyar dolar harcadığını özellikle vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER