banner136

Milletvekili Günay, Dünya Bankası toplantısına katıldı

Milletvekili Günay, Dünya Bankası toplantısına katıldı

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Dünya Bankası ve IMF Parlamenterler Ağı tarafından düzenlenen online toplantıya katıldı. Prof. Dr. Günay toplantı ile ilgili “Katılan parlamenterler ülkelerinde Covid-19 sürecinde sağlık, sosyal ve ekonomik alanlarda uygulanan önlemleri paylaştılar. Politika ve önlemlerin yanı sıra parlamenterler bazı gözlem kaygılarını aktardılar. Bunların başında bölgesel farklılıkların Covid-19 ile mücadelede küresel sorunlar yaratabileceği ve en az gelişmiş ülkelerdeki mücadelenin başarısız olması durumunda tüm dünyayı olumsuz  etkileyebileceği vurgulandı. Bu nedenle Dünya Bankasının bu ülkelere yönelik özel destek politikaları geliştirmesi önerildi.”şeklinde değerlendirmede bulundu.

AİLE İÇİ ŞİDDETTE ARTIŞ

Covid-19 Sürecinin önemli etkilerinin birinin de aile içi şiddetteki artış olduğu biliniyor. Yapılan toplantıda bu konunun da altının çizildiğini dile getiren Prof. Dr. Günay, “Hemen hemen her ülkede bu dönemde aile içi şiddetin arttığı ve acilen bu konuda önlemler alınması gerektiği vurgulandı. Bundan en çok kadınların ve çocukların mağdur olduğu paylaşıldı.” Şeklinde konuştu.

TBMM’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Covid-19 Sürecinde hükümetlerin hızlı aksiyonlar almasının gerekliliğinin vurgulandığı toplantıda Prof. Dr. Günay TBMM’yi örnek gösterdi ve Türkiye’den örnekler verdi. Günay, “Bazı ülkelerde bu süreçte parlamentoların yeterince etkin rol oynayamadığı ve daha etkin bir sistem için neler yapılabileceği tartışıldı. Burada Türkiye olarak tüm destek paketlerinin parlamentodan geçtiği, haftasonu dahil çalıştığımızı ve yürütme tarafından uygulandığını anlattım” şeklinde konuştu.

COVİD-19 SONRASI DÖNEM DEĞERLENDİRİLDİ

Prof. Dr. Günay ayrıca “En önemlisi birinci fazın içinde olduğumuz ancak ikinci faz yani karantina sürecinden normal hayata geçiş döneminin nasıl olması gerektiği tartışıldı. Tüm parlamenterler Covid-19 sonrası nasıl bir dünya ile karşılaşacağımız ve nasıl bir ekonomik sürece gireceğimiz konusunda belirsizlikler konusunda kaygılarını dile getirdiler. Bu belirsizliğin sosyal ve ekonomik hayata etkisi kadar uluslararası ilişkileri de etkileyeceği konusunda herkes hemfikirdi. En çok üzerinde duruşan konu ‘multilateralism’ yani çok taraflı işbirliğinin ön planda olması gerektiği vurgulandı.” Şeklinde değerlendirmede bulundu.

TÜRKİYE DENEYİMİNİ DÜNYA İLE PAYLAŞTI, ÇAĞRIDA BULUNDU

Prof. Günay “Diğer ülke deneyimlerini dinledikten sonra Türkiye’nin bu sürece ne kadar hazırlıklı olduğunu ve süreci ne kadar sistematik yönettiğini bir kez daha farkettim. Ocak ayından itibaren sağlık, sosyal ve ekonomi alanlarında uygulanan politikaları ve verilen destekleri özetledim. Bir de şunu farkettim, ülkemizin sağlık ve araştırma altyapısının ne kadar sağlam olduğu ve bu süreçte ne kadar esnek bir yapıda ihtiyaç olan tıbbi malzemelerin hemen üretebildiği oldu. Ancak en önemlisi Türkiye olarak sadece ülke içinde verilen mücadelenin yanında 34 ülkeye nasıl destek verildiğini paylaştım. Buradan tüm ülkelere çağrıda bulundum. Ulusal bazda ne kadar başarılı olursak olalım bu küresel pandemiyi ancak uluslararası dayanışma ve işbirliği ile atlatabileceğimizi anlattım. Burada Dünya Bankası’na önemli görevler düşüyor, bu süreçte daha aktif olabilir, önerilen çok taraflı girişimin liderliğini yapabilir. Sadece bu salgını atlatmak değil bundan sonra da yaşanacak salgınlara uluslararası düzeyde hazırlıklı olmak için kalıcı bir sistemin kurulması gerekiyor.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER