Meteoroloji kar yağışı uyarısı

Meteoroloji kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Uzmanı Dr. Deniz Demirhan, yurt genelinde etkisini gösteren kar yağışıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak kar yağışının miktarının bile öncesinden tahmin edildiğini beklenmeyen bir durum olmadığını belirtti. Meteoroloji Uzmanı Dr. Deniz Demirhan, "Yurt genelinde etkili olan kar yağışı bir hafta öncesinden belliydi. Hangi tarihte ne zaman geleceğini de iki sistemin arka arkaya geleceğini de biliyorduk. Bunlardan bir tanesi zaten İstanbul'un belli bölgelerinde cuma gününden itibaren hafif bir şekilde etkili oldu. Kuzey Doğu'ya doğru bir hareketi tetikledi ve Kuzey Doğu olduğu için Marmara'nın doğu kesimleri, Batı Karadeniz kıyılarında ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde çoğunlukla yağış bıraktı. İkinci olan ve cumartesi akşamı gelen sistemde, özellikle bütün Marmara Bölgesi ve İstanbul'da ve İç Anadolu Bölgesi'nde Karadeniz'in batı kesimlerinde ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini gösterdi. Sadece Doğu Karadeniz'de kar yağışı olmadı sağanak şeklinde yağmur oldu. Onun haricinde Akdeniz Bölgesi'nde Mersin taraflarında çok kuvvetli sağanaklar oldu. Ege Bölgesi'nde de yine yağmur şeklinde yağışlar görüldü." dedi.

Kar yağışının beklenmedik bir durum olduğu söylentilerine karşı dikkat çeken açıklamalarda bulunan Dr. Deniz Demirhan, "Bu sistemin ve kar yağışının tahmin edilmemesi gibi bir şey söz konusu değil. Bu kar yağışı bekleniyordu ve miktarı bile belliydi. Bu tahminleri perşembe günü açıkladık cuma günü de netleşti. Pazar günü nasıl bir sistem geleceği ve ne kadar kar yağışı bırakacağını biliyorduk." dedi.

Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak benim şahsi görüşüm, yurt genelini etkisi altına alan kar yağışı İstanbul'da 20 cm'i buldu." diyen Dr. Deniz Demirhan, kar yağışının devam edip etmeyeceğini açıklayarak "Önümüzdeki günlerde kuvvetli bir kar yağışı beklenmiyor. Sıcaklıklar etkisini gösterecek ve 10 dereceye kadar çıkabilir. Büyük bir sıcaklığın ve iklim değişikliğinin etkisi altındayız. Sıcaklıklar global olarak artıyor sadece bizim ülkemizde yaşanan bir durum değil. Bu durumu ülkemizde çok küçük ölçekte hissediyoruz ama aslında tüm dünya bir ısınmanın etkisi altında." dedi.

Dr. Deniz Demirhan, günlerdir tartışılan kuraklık tehlikesi ile ilgili "Çok uzun zamandır ülke olarak kuraklığın içindeyiz. Tabloyu net görmek için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 2 yıllık haritalarına bakmalısınız" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"İki yıllık haritaya bakılırsa, daha çok Trakya Bölgesi'nde, Ege Bölgesi'nin iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu ile İç Anadolu Bölgesi'nin belli bölümlerinde çok yoğun bir kuraklık yaşıyoruz. Bu kuraklığın etkisi iki senedir var. Çok uzun süredir kuraklığın içinde olduğumuz için bizim şu yaşadığımız kurak süreçten geçmemiz ve toparlamamız mümkün değil. Düzenli olarak belli aralıklarla belli miktarlarda kar yağışı gerekli. Düzenli yağıştan kastımız; sel, sağanak veya bir günlük kar yağışı değil. Tabi bu yağıştan alınan verim de çok önemli."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER