Koronavirüste gönüllere su serpen haber

Koronavirüste gönüllere su serpen haber

10 GÜNDE AZALMA GÖRÜLECEK

Pandemiyle mücadelede her hafta sonu cuma akşamları 21.00'den pazartesi sabahı 05.00'e kadar 56 saat kesintisiz süren sokağa çıkma yasağının, 10 gün içinde toplumda vaka sayılarını azaltması öngörülüyor.

POLİKLİNİK VE ACİLLERDE YÜK AZALDI

Son kısıtlama İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde poliklinik ve acil servislerdeki yükü azaltırken, aynı olumlu sonucun önümüzdeki günlerde yoğun bakımlara da yansıması bekleniyor. Ayrıca plato çizen vaka artış hızının da aşağı doğru yöneldiği belirlendi.

GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞÜŞ

Bununla birlikte tedbirlere "tam uyum" sağlandığında vaka sayıları ile bulaş kat sayısında gözle görülür bir düşme olacağı tahmin ediliyor. Sonuçların yeterli olmaması hâlinde, bölgesel kapatmalar gibi daha ağır tedbirler gündeme gelebilir.

EVDE KALIN ÇAĞRISINA DEVAM

Uzmanlar, vatandaşlara bu nedenle 'evde kalın' çağrılarını tekrarlıyor. Yetkililer kısıtlamaların sosyalleşmenin getirdiği hareketliliği azaltma amacı taşıdığına işaret ediyor. Alkol tüketiminin akşam saatlerinde artması da bu kısıtlamaların gerekçelerinden biri.

ALKOL TÜKETİMİ ÖNLEMLERİ GEVŞETİYOR

Bilim insanlarına göre, artan alkol tüketimi, bireysel önlemleri gevşetiyor. Uzmanlar, tüm bu tedbirlerin salgını tamamen durdurmayacağını, sadece bulaş hızının azalmasını sağlayacağını belirterek, "aşı" olmanın önemine dikkat çekiyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER