banner136

JAPONYA HÜKÜMETİNİN ORTAĞI ESKİŞEHİR’İN İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

JAPONYA HÜKÜMETİNİN ORTAĞI ESKİŞEHİR’İN İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

JAPONYA HÜKÜMETİNİN ORTAĞI ESKİŞEHİR’İN İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU
Japonya hükümetinin koalisyon ortağı Komeito Partisi Genel Başkanı Natsuo Yamaguchi ve beraberindeki heyet, ETO ve ESO’nun işbirliğinde gerçekleşen toplantıda Eskişehir’in iş dünyasıyla bir araya gelerek işbirliği ve yatırım imkânları hakkında istişarede bulundu.
Eskişehir’in iş dünyası, bir dizi temas için şehrimize gelen Japonya hükümetinin koalisyon ortağı Komeito Partisi Genel Başkanı Natsuo Yamaguchi, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve beraberlerindeki heyetle buluştu. Karşılıklı ekonomik ilişkiler ve Eskişehir’e yapılabilecek yatırımlar için ETO ve ESO’nun işbirliğinde gerçekleştirilen yemekli toplantıya Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli katıldı. Toplantıya ayrıca ETO, ESO’nun yönetim kurulu ve meclis divanı da eşlik etti. 
Japonya’nın Eskişehir’de yatırım yapmasını arzu ediyoruz
Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in ihracatının % 20’sini havacılık ve ileri teknoloji sanayi ürünlerinin oluşturduğunu belirterek, şehrin beyaz eşya yan sanayi, yapı elemanları, makine ve gıda da söz sahibi olduğunu ifade etti. Eskişehir’in dünyanın birçok ülkesine 2.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ancak Japonya ile ekonomik ilişkilerin istenilen seviyede olmadığını belirten Güler, “Karşılıklı ticaretimizi ve işbirliğimizi artırabilecek birçok alan var. Türkiye’de çok sayıda yatırımı olan Japonya’nın Eskişehir’de de otomotiv ve ileri teknoloji gerektiren alanlarda yatırım yapmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER