İçişleri Bakanı Soylu'dan Osman Şiban açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu'dan Osman Şiban açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da belirttiği gibi Kürt sorunu değil, terör sorunu olduğunu söyledi. Soylu, "Bana göre de Kürt sorunu yoktur. Ama Türkiye'nin terör meselesi hep olmuştur, PKK sorunu vardır. Ben çok şey biliyorum, HDP'nin üzerinde vardır, oradaki vatandaşlarımızın karış karış kaldığı süreçlerin içinde vardır. Kürtler, Aleviler bu ülkenin çimentosudur" dedi.

Van'da 11 Eylül tarihinde gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldığı öne sürülen, sosyal medyada ve terör destekçisi sitelerde sık sık provokasyonu yapılan Osman Şiban ile ilgili soruya da yanıt veren Soylu, tüm yaşananları uzun uzun anlattı. Soylu belgeleri de ortaya koydu.

Bakan Soylu konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Kato Jirka sorumlusu Mihrali Yılmaz orada. Yer Çatak. Bizimkiler izlediler. Şurası Osman Şiban'ın evi. Burası izlenirken Osman Şiban'a ait eve 3 kişi gelir. O zamana kadar Kato Jirka sorumlusu Mihrali Yılmaz. Ardından Osman Şiban'ın evine ait SİHA görüntüleri var. Osman Şiban'ın evine 3 teröristin giriş görüntüsü. Şiban'ın evindeki hareketliliği takip ediyoruz. Savcıya 'Müsait değildim' diyen Osman Şiban teröriste milislik yapıyor.

Yıldırım- 10 Norduz operasyonunda Van'ın Çatak ilçesi kırsalında şehit olan Yüzbaşı Mahmut Top, uzman çavuşlar Sezer Uçar ve Yusuf Uyar'ın bir mağarada 2 teröristi etkisiz hale getirdiklerini ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Tam kafalarını kaldırıyorlar. Bu terörist üçünü de şehit ediyor. İndiği yer, dere. Bizimkiler kovalıyorlar, çatışmaya giriyorlar, ölüyor. Servet Turgut olayının olduğu yerde.

* 3 teröriste ev sahipliği yapan kişi Osman Şiban. Helikoptere bindiler, geldiler. Bundan sonrası ne olmuşsa, soruşturmamız ne varsa bunun sonucunu ortaya koyarız. Ama bilesiniz ki komutanları bir terörist tarafından şehit edilmiş ve bunlara yardım yataklık yaptıkları, Osman Şiban'ın da bu işin içinde olduğu kayıtlarımızda var.

Soylu ayrıca, 20 günde bombalı eylem için Türkiye'ye girmeye çalışan 7 teröristin de yakalandığını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER