ESKİŞEHİR’E 3 BİN SOSYAL KONUT

ESKİŞEHİR’E 3 BİN SOSYAL KONUT

ESKİŞEHİR’E 3 BİN SOSYAL KONUT

AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdelediği 100 Bin Sosyal Konut Projesi’nin Eskişehir ayağı hakkında bilgiler verildi. Başvuru şartlarının belirtildiği açıklama şu şekilde:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi başladı. Proje kapsamında Eskişehir’e de 3 bin adet sosyal konut yapılacak. Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek Sosyal Konutlar için 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında talepler toplanacak. Dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olması amaçlanan proje kapsamında şehrimizde de 3000 adet konut yapılacak. Başvurular Ziraat Bankası yetkili şubeleri aracılığıyla veya e-devlet üzerinden yapılabilecektir. Başvuru bedeli 2+1 evler için 500 TL, 3+1 evler için 1000 TL’dir. Yapılacak konutların fiyatları 140 bin ile 210 bin lira arasında değişen fiyatlarda satılacaktır. Konut bedelinin yüzde 10’u peşin olarak yatırılacak ve aylık taksitler 894 liradan başlayacaktır. İnşasına yılbaşından sonra başlanacak sosyal konutların 1,5 yıl için de bitirilmesi planlanıyor

Başvurular; 3 kategoride kabul edilecektir;


1- Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2- Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”
3- Kategori olan “Diğer alıcı adayları

Projeye başvuru yapabilmek için gerekli başvuru şartları şu şekildedir;
 

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden
 4. konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).
 5. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.)(Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
 6. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 7. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 8. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİNDE GEREKLİ OLACAK EVRAKLAR:


Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
 • Yetkili banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER