Başkan Çalışkan basına açıklamalarda bulundu

Başkan Çalışkan basına açıklamalarda bulundu

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, parti binasında düzenlenen toplantıda basına açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecine dair bilgilendirmelerde bulunan Çalışkan, şunları söyledi: 

SOSYAL DESTEK PROGRAMI

  • Faz-1, Faz-2, Faz-3 kapsamında toplam 66.208 haneye 66 milyon TL nakdi destek yapılmıştır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

  • İşyerindeki çalışmanın geçici olarak durdurulması ya da azaltılması halinde, 3 aydan fazla olmamak kaydıyla sigortalılara, çalışamadıkları dönem için sağlanan finansal destek kapsamında Eskişehir’de toplam 47.269 kişiye
    298 milyon TL destek sağlanmıştır. Bilindiği üzere 3 defa, 3 ay süreyle uzatıldı ve halen devam ediyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

  • Kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları veya işsiz kaldıkları dönem için toplam 25.025 kişiye 76 milyon TL destek sağlanmıştır.

NORMALLEŞME DESTEĞİ

  • Kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden faydalanan sigortalı çalışanın normal çalışma süresine dönmesi durumunda sigortalının çalıştığı işyerine (özel sektör) prim desteğinden toplamda 35.667 kişi için 31 milyon TL destek sağlanmıştır.

ESKİŞEHİR İÇİN BAŞLIKLAR HALİNDE İFADE ETTİĞİMİZ RAKAMLARIN TOPLAMI İSE 523 MİLYON TL’Yİ AŞMIŞTIR. TÜRKİYE GENELİNDE İSE BU RAKAM 52 MİLYARI GEÇMİŞTİR.

GELİR DESTEĞİ VE KİRA YARDIMI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı desteği ödemelerinin ilk taksiti 20 Ocak'ta, kira desteği ise 27 Ocak'ta ödenmeye başlanmıştı. (İlk başvuru yapanlar yani 11 Ocak tarihine kadar başvuru yapanlar ilk ödemelerini aldılar) Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize yönelik gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine de başlanıldı.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ

  • Eskişehir ‘de 23 bin 470 çiftçimize alan bazlı hesaplanan 95 milyon 955 bin 482 TL mazot ve gübre desteği 26 Mart Cuma itibariyle başladı


ALTERNATİF YOL GÜZERGAHI

  • Çevre Şehircilik Başkanımız tarafından geçtiğimiz hafta basın ile de paylaşılan alternatif yol güzergahı ile ilgili;


Yaşar Kemal Caddesi trafik sorununa yüzde yüz katkı sağlar

Yaşar Kemal Caddesi şehrin gelişme bölgesindeki; 71 Evler, Emek, Vadişehir ve Ihlamur Kent’in güney bölümünden geçen, bu mahalleler ile çevreyolu ve Seyitgazi yolunu birbirine bağlamak suretiyle şehrin trafik sorununa yüzde yüz katkı sağlayacak bir güzergâhtır. Seyitgazi yolu ve Çevreyolu arasındaki bu bağlantı trafik sıkışıklığını özellikle güney akstan alternatif bir güzergâh ile hızlı ve etkili bir çözüm olacağı açıktır.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER