Altın fiyatları faiz kararı ile düştü

Altın fiyatları faiz kararı ile düştü

  2020 yılının sonu yaklaştıkça hem ons hem de gram tarafında hareketliliğini artırdı. Altın fiyatları yeni haftaya "Koronavirüs mutasyon" haberleriyle yükselişle başladı.  fiyatları 1906 seviyesini görürken,  fiyatları ise 472 lirayı gördü. Altın yatırımcıları son dakika haberlerine odaklanırken, Tera Yatırım Stratejisti Mehmet Bilal Bircan, A Para'da yatırımcılar için kritik altın fiyatları değerlendirmesinde bulundu.

ALTIN FİYATLARI YENİ HAFTAYA YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Küresel piyasalar, haftaya Covid-19 mutasyon riskinin neden olduğu endişelerle başlarken, salgına karşı alınan tedbirlerin ne ölçüde sıkılaştırılacağı konusu gündemin odağına yerleşti. Mutasyon endişeleri  fiyatlarına destek olurken, dolar kuru ise 'nin bu hafta alacağı  kararına odaklandı.

MUTASYON AŞILARI ETKİLEMEYECEK AÇIKLAMALARI ALTINDA YÜKSELİŞİ SINIRLADI

Ons  corona virüs mutasyonu sonrası aşıların etkinliğini koruyacağı beklentisinin etkisiyle yönünü kısmen tekrar aşağı çevirdi ve hafta içi en düşük 1855 dolar seviyesini gördü.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI: DOLAR VE ALTIN DÜŞTÜ

 kritik  kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın () Para Politikası Kurulu (PPK) TCMB Başkanı Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşti. Toplantının ardından Merkez Bankası piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini 200 baz artırdığını duyurdu.

Dolar/TL yeni haftaya 'ndan gelebilecek  artırım beklentisi ile zayıf bir seyirle 7.64 lira seviyesinden giriş yaptı.

DOLAR 7.55, GRAM ALTIN İSE 454 LİRAYI GÖRDÜ

Piyasa beklentisinin üst bandından gelen bu  ile dolar kuru 7.55 seviyesine kadar gerilerken, gram  ise 454 lira seviyesini gördü.

"ONS ALTINDA MUTASYON HABERLERİ İLE 1900'LÜ SEVİYELER TAKİP EDİLDİ"

 için piyasalarda mevcut durumda, Covid-19 mutasyon, aşı ve özellikle ABD tarafındaki teşvik gelişmelerinin fiyatlandığını ifaden Bircan, "Burada özellikle mutasyon haberleri ile beraber  fiyatları tarafında 1900 dolarlı seviyelerini takip etmiştik. Bundan sonra teşvik paketine dair gelen haberlerle ve piyasada yaşanan gelişmelerle ons  fiyatları için bir geri çekilme gördük" dedi.

"2021 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE ALTIN FİYATLARI İÇİN YÖN AŞAĞI OLABİLİR"

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Savunma Bakanlığı bütçesini veto etmesine değinen uzman isim, "Genel anlamda olaya orta vadeli bakacak olursak, 2021 yılının ilk çeyreğinde ons  için aşağı yönlü hareketler sürebilir" dedi.

"ALTIN FİYATLARI İÇİN DSÖ HABERLERİ TAKİP EDİLMELİ"

Ons  için önemli olan seviyenin 1865 dolar seviyesi olduğunu belirten Bircan, "Bu seviyenin altında  için 1800 seviyesi orta vadeli takip edilecek.  fiyatları için Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) gelen haberler dikkate alınmalı. DSÖ, 2021 yılında aşının yüzde 70 etkili olabileceğini açıklamıştı. Böyle bir senaryoda altın fiyatları için aşağı yönlü hareketler ciddi anlamda devam edebilir ve 1730 dolar seviyeleri gündeme gelebilir" dedi.

"ALTINDA DÜŞÜŞ HİSSE SENEDİ PİYASALARINA ALIM GETİREBİLİR"

Piyasalarda  fiyatlarındaki düşüşün hisse senedi piyasalarını destekleyeceğini açıklayan Bircan, "Piyasalarda ons  tarafında böyle bir hareketin gelmesi likiditenin bol olduğu durumda borsalarda alımların hem küresel hem de yurt içinde hızlanmasına neden olabilir. Bu durumda hisse senedi piyasalarında yukarı yönlü trendlerin devam etmesini destekleyecektir diye düşünüyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER