Süne mücadelesi başlıyor

Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, kent genelinde bu yıl yapılacak süne mücadelesi kapsamında eğitim düzenlendi.İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen eğitime, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, müdür...

Süne mücadelesi başlıyor

Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, kent genelinde bu yıl yapılacak süne mücadelesi kapsamında eğitim düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen eğitime, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile ilçelerde görevlendirilen teknik ekip başkanları ve görevli personeller katıldı. Toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, buğdayın Türkiye’nin ürettiği en önemli tarım ürünlerinden biri olarak toplumun temel besin maddeleri içerisinde yer aldığını ve buğdayda yüzde 100’e kadar varan verim ve kalite kayıplarına neden olabilen süne zararlısı ile mücadele etmenin zorunlu olduğunu belirtti.

Bu yıl yapılan kışlak sürveyleri sonucunda, süne popülasyonunda artış yaşandığının tespit edildiğini belirten İl Müdürü Sever, teknik ekiplere söz konusu zararlı ile teknik talimatlara göre entegre mücadele prensipleri doğrultusunda zamanında ve etkin mücadele yapabilmek amacıyla eğitim düzenlendiğini söyledi.

2019 yılında süne mücadelesi çalışmalarının kentte 204 bin 631 hektar hububat ekili alanda, ilçelerde oluşturulan toplam 20 ekip ve 72 teknik personel ile mesai saati gözetilmeksizin yürütüleceğini ifade eden Sever, ayrıca sürveyler sırasında rastlanılan süne harici zararlı ve hastalıklar hakkında da çiftçilere gerekli bilgilendirmelerin yapılacağını açıkladı.

Yapılan konuşma sonrası eğitimde, teknik personele sürvey çalışma aşamaları ve süne mücadelesi konusunda ayrıntılı bilgi verilmesi ve soru-cevap bölümüyle sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER