banner134

Rektör Şenocak’tan ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ mesajı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ sebebiyle bir mesaj yayınladı. 19 Mayıs 1919’da başlayan, Türk tarihinin en büyük bağımsızlık mücadelesinin...

Rektör Şenocak’tan ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ mesajı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ sebebiyle bir mesaj yayınladı.

19 Mayıs 1919’da başlayan, Türk tarihinin en büyük bağımsızlık mücadelesinin 100. yıldönümünü kutladıklarını vurgulayan Rektör Şenocak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yüce Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı, tarihimizin en büyük bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı ve bunu kutlu bir zaferle taçlandırdığı günün 100. yıldönümünü büyük bir onur ve coşkuyla kutluyoruz. 19 Mayıs 1919’da bağımsızlık aşkıyla tutuşturulan bu meşale, tam bir asırdır milletimizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltme mücadelemizde bizlerin yolunu aydınlatmaya devam etmektedir. Türk gençliğinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yürekten inanıp güvenerek emanet ettiği bu kutlu zaferin sorumluluğunu içtenlikle duyacağına, şanlı tarihimizden aldığı mirasla, ülkemizin milli birlik ve bütünlüğü içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmasını bıkmadan, yorulmadan çalışarak gerçekleştireceğine, bunu yaparken de damarlarındaki asil kandan aldığı güçle necip Türk milletini diğer dünya ülkeleri arasında çağdaş uygarlığın yapıcı, üretici ve seçkin bir ortağı hâline getireceğine olan inancımız tamdır. Bu bağlamda, bizler de evlatlarımızı hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip Türk Milletinin millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan, aynı zamanda da geniş bir dünya görüşüne sahip bireyler olarak yetiştirme gayreti içinde olmaya devam edeceğiz. Bu onurlu günde, geleceğimizin teminatı ve sigortası olan gençlerimizin ve büyük Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularla kutluyorum. Başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER