banner134

ESOGÜ öncülüğünde ‘İleri Radyoterapi Teknikleri’ tartışıldı

Büyük bir sağlık sorunu olan akciğer kanserinin tedavisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)‘nin ev sahipliği yaptığı toplantıda tartışıldı. Düzenlenen toplantının açılışına ESOGÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi...

ESOGÜ öncülüğünde ‘İleri Radyoterapi Teknikleri’ tartışıldı

Büyük bir sağlık sorunu olan akciğer kanserinin tedavisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)‘nin ev sahipliği yaptığı toplantıda tartışıldı.

Düzenlenen toplantının açılışına ESOGÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş da katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Ali Arslantaş, ülkemizin seçkin 105 bilim insanının katıldığı toplantıda Stereotaktik Akciğer Radyoterapisi konusunun tartışılmasının bilimsel olarak büyük önem arz ettiğini söyledi. Prof. Dr. Ali Arslantaş, üniversite olarak ileri teknikleri uygulayan radyoterapi merkezlerinden radyasyon onkologları ve medikal fizik uzmanlarını bir araya getirmekten dolayı duydukları memnuniyeti de ifade etti. Açılışın ardından toplantıda akciğer kanseri ve akciğer zarı kanseri mezotelyomanın tanı ve tedavisi tartışıldı. Toplantıda özellikle akciğer kanseri radyoterapisinde son teknolojik ürün olan, solunum hareketlerine göre ışınlama yapabilen lineer akseleratör cihazlarının çalışma prensibi de incelendi. Toplantının ardından Radyasyon Onkolojisi Servisi’nde kurulumu tamamlanan yeni teknoloji lineer akseleratör ve brakiterapi cihazları katılımcılara tanıtıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER