banner134

Engelliler Montaj Atölyesi üretmeye devam ediyor

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın projelerinden biri olan Engelliler Montaj Atölyesi faaliyetleri kapsamında, engelli bireylerin 2014 yılından bu yana atölyede montajını yaptığı demonte parça sayısı 3 milyon 951 bin 47’ye...

Engelliler Montaj Atölyesi üretmeye devam ediyor

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın projelerinden biri olan Engelliler Montaj Atölyesi faaliyetleri kapsamında, engelli bireylerin 2014 yılından bu yana atölyede montajını yaptığı demonte parça sayısı 3 milyon 951 bin 47’ye ulaştı.

Engelliler Montaj Atölyesi, açıldığı günden bu yana Eskişehir’de zihinsel yetersizliği bulunan bireyler ve aileleri için bir umut olurken, bireylerin gösterdiği gelişim ve başarı ile de dikkat çekmeyi sürdürüyor. Bireyler merkezde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalardan gelen demonte parçaları birleştirerek hem fiziksel becerilerini geliştiriyor hem de sosyal yaşama dâhil oluyor. Sürdürülen çalışmalarda fabrikalardan gelen ayarlı ayak, alt menteşe, köşe koruyucu, menteşe, germe kapak, hazne kapağı, kapı stoperi, su filtresi, ses yalıtım yapıştırma malzemesi gibi ürünlerin montajı gerçekleştiriliyor.

Engelliler Koordinasyon Merkezi’ne kayıt olarak gerekli eğitimleri tamamlamalarının ardından Montaj Atölyesi’ne katılan bireyler, burada sertifikalarını almalarının ardından eğitmenler gözetiminde çalışmaya başlıyor. Bireyler, 2014 yılından bu yana montajı yapılan de monte parça sayısını 2019 Nisan ayı itibari ile 3 milyon 951 bin 47’ye ulaştırdı.

Öğrendikten sonra istihdam ediliyorlar

Bünyesindeki birey sayısı 45’e ulaşan Tepebaşı Belediyesi Engelliler Montaj Atölyesi’nde, fizyoterapi merkezinden ve hobi atölyesinden de faydalanılıyor. Ayrıca bireyler, uzmanların gözetiminde spor aletlerini kullanarak spor da yapıyor.

Spor başta olmak üzere birçok eğitim ve etkinliğe katılan bireyler, çalışma hayatına atılarak fabrikalarda istihdam edilme imkanı da buluyor. Bu kapsamda toplam 9 birey çeşitli fabrikalarda işbaşı yapmanın mutluluğunu yaşadı. Çalıştıkları için büyük mutluluk yaşadığını ifade eden gençler, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a teşekkürlerini iletti.

Engelli bireylerin istihdamı için büyük adım

Tepebaşı Belediyesi ile Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) arasında imzalanan Engelli Uygulama ve İstihdama Geçiş Atölyesi İşbirliği Protokolü ile engelli bireylerin istihdamına katkı sağlayacak büyük bir adım atıldı. İmzalanan protokol ile Tepebaşı Belediyesi Engelliler Montaj Atölyesi’nin bir benzeri de Organize Sanayi Bölgesi’ne açılacak. 30 öğrenci kapasitesine sahip olacak atölye ile engelli bireylerin üretim hayatı içinde istihdamlarını sağlayacak çalışmaların hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

“Onlarla gurur duyuyorum”

Proje hakkında değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, dezavantajlı gruplara ilişkin projelerin, toplumla bütünleştirici nitelikte olmasının önemine dikkat çekti. Başkan Ataç, “Montaj Atölyesi’nde, fabrikalardan gelen de monte parçaları birleştiren bireyler, bugüne kadar toplamda 3 milyon 951 bin 47 gibi bir rakama ulaştı. Bu çok büyük bir başarı. Onlarla gurur duyuyorum. Amacımız daha fazla çocuğumuzu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara yerleştirebilmek. Çünkü çocuklarımız çalıştığı sürece aileleri mutlu oluyor, hayatlarını daha sağlıklı ve mutlu biçimde sürdürebiliyor. Çocuklarımız da hem emeklerinin karşılığında para kazanıyor hem de başarılı olmanın hazzını yaşıyor. İşbaşı yaptıkları fabrikalarda diğer çalışan arkadaşlarımız da gençlerimiz ile iyi ilişkiler kuruyor, kaynaşıyor. Montaj Atölyesi’nde öğrendiklerini işyerlerinde uygulayarak emeklerini ortaya koyuyorlar. Buradaki alın teri, huzur o kadar kutsal ki Projemize destek olan fabrikalarımızın yetkililerine, sanayicilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Gençlerimizin imkân verildiğinde büyük başarılar gösterebileceğine onlar da inanarak fırsat verdiler. Diliyorum ki istihdam ettiğimiz birey sayısı artarak devam edecek” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER