Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Haier'in Pişirici Ürünler Fabrikası açılışının ardından Eskişehir OSB Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen “Sanayicilerle İstişare Toplantısına” katıldı. Toplantıya Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Oruç Baba İnan, Ahmet Yozgatlıgil, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Fatih Dönmez, Prof. Dr. Ayşen Gürcan  AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak, Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal  ile Bakanlığın ilgili kurum müdürleri ile çok sayıda sanayici katıldı.

"Enflasyon ve hayat pahalılığı en hassas olduğumuz konu" "Enflasyon ve hayat pahalılığı en hassas olduğumuz konu"

Toplantının açılışında konuşan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayisinin son yıllarda büyük bir ivme kazandığını aktardı. Eskişehir sanayisinin ihracat rakamının 4,3 milyar dolar seviyelerine geldiğini vurgulayan Başkan Küpeli, bu rakamın artması için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti. Eskişehir OSB olarak yatırımdan, eğitime, üretimden, istihdama kadar pek çok alanda sanayicilere hizmet verdiklerini söyleyen Başkan Küpeli, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan aldığımız güçle Eskişehir sanayisine ve sanayicisine 365 gün hizmet ediyoruz. Özellikle bölgemizde KOBİ ağırlıklı sanayiciler olmasında dolayı yeni KOBİ alanları oluşturduk. Şu anda 142 parseli 2. KOBİ-OSB olarak belirledik ve kısa sürede tahsis ettik. Üretmek isteyene her türlü kapıyı açıyoruz, elimizden gelen desteği sunuyoruz. Yüksek teknolojili ürün üretmek isteyen herkese bizler her türlü destekleri sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

TOPLANTI 6

Eskişehir bizim için çok kıymetli

Sanayicilere hitap eden, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Eskişehir’in çok kıymetli olduğunu, Türkiye Yüzyılında yıldızı parlayan şehirlerden biri olacağını ileterek, “Son 22 yıllık dönemde Eskişehir sanayisi çok önemli mesafe katetti. Organize Sanayi Bölgemizin alanı çok büyüdü. Bugün Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi 34 milyon metrekare alanda kurulu dev bir sanayi bölgesi. Büyüklüğünün yanında son derece planlı şekilde büyüyor olması da çok değerli. Eskişehir OSB’de istihdam edilen kişi sayısı 22 yıl önce sadece 23 bin iken bugün bu sayıyı iki katına çıkarmış durumdayız.  Eskişehir OSB’de üretimde olan parsellerin sayısı 251’den 653’e çıktı. Bugün Eskişehir’de 20 Ar-Ge merkezimiz 4 tasarım merkezimiz ve 2 teknoparkımız var. Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 129 firmamız aktif ve desteklerimizden yararlanıyor. Eskişehir bizim için çok kıymetli. Eskişehir sahip olduğu tüm imkanlarla, nitelikli ve genç insan kaynağıyla, sanayi, üretim, yatırım ve Ar-Ge altyapısıyla, lojistik fırsatlarıyla önümüzdeki dönemde Türkiye Yüzyılının yıldızı parlayan şehirlerinden biri olacak” diye konuştu. 

Konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sanayicilerin sorularını yanıtladı. 

TOPLANTI 5

Editör: Ajans 26