banner280

YAVRUSUNUN BİLE FİYATI 4 BİN LİRA

12 Şubat 2016 Cuma 10:23
Bu haber 506 kez okundu

AKSARAY MALAKLISI CÜSSE VE GÜCÜ İLE BİR NUMARA

YAVRUSUNUN BİLE FİYATI 4 BİN LİRA
 ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir’de çeşitli cinslerde köpek yetiştirerek satan Namık Keleş, Aksaray Malaklısı denilen cins çoban köpeklerinin hayvan sahiplerinin vazgeçemediği cins köpeklerden olduğunu, yavrusunun bile 4 bin liradan satıldığını söyledi. 
Karagözler mahallesinde köpek yetiştiren Namık Keleş, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde bu köpeklerin adının geçtiğini belirtti. 'Anadolu'da bir aslan gördüm' sözünü Evliya Çelebi'nin Aksaray Malaklısını görünce yazdığını anlatan Keleş, Kangal ve Akbaş köpeklerinin de cinsi köpekler olduğunu belirterek, “Ancak Aksaray Malaklısının cüsse ve heybet bakımından bir aslanı andırıyor. Gücü de diğer cins köpeklere göre daha fazla. Cüsse ve güç bu köpeğin en büyük özelliğidir” dedi.
Keleş, Aksaray Malaklısı cinsi bir köpeğin yavrusunun bile 4 bin lira civarında piyasa fiyatı olduğunu söyledi. Bu cins köpeklerin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ilgi gördüklerini belirterek, “Aksaray Malaklısı cins köpekler özellikle halk arasında ‘Canavar’ diye tabir ediliyor. Bu köpekler hayvan sürülerine büyük zararlar veren kurtların en büyük düşmanı olarak tanınıyor” diye belirtti.
(YA-MET-Y)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder