banner280

KALPTEKİ TIKALI ANA TOPLARDAMAR AMELİYATSIZ AÇILDI

10 Şubat 2016 Çarşamba 12:03
Bu haber 496 kez okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi’nde bir hastanın kalbinde tıkalı olan ana toplardamar ameliyatsız açıldı.

KALPTEKİ TIKALI ANA TOPLARDAMAR AMELİYATSIZ AÇILDI
 İşlemi gerçekleştiren ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Uğur Yazıcı, yaptığı açıklamada, 32 yaşındaki Emine Seda Cırık isimli hastanın son 3 ayda yüzünün sol yarısında ve boynunda meydana gelen şişlikten şikayetçi olarak kendilerini başvurduğunu belirtti. Aynı zamanda şiddetli baş ağrısı da çeken hasta, Nöroloji Bölümü tarafından da muayene edildiğini, fakat bir anormallik saptanmadığını ifade eden Doç. Dr. Yazıcı, “Hastamızın tıbbi özgeçmişine baktığımızda 3 yaşında iken doğuştan kalp hastalığı nedeniyle açık kalp ameliyatı olduğunu öğrendik. Yapılan incelemeler sonucunda vücudun üst yarısındaki kanı kalbe taşıyan ana toplardamarın tıkalı olduğu tespit edildi. Hastanın tedavisi için bu tıkalı ana toplardamarın açılması gerekiyordu. Detaylı değerlendirmelerden sonra açık ameliyat yapılmaksızın anjiyografi yöntemiyle bu damarın açılmasına karar verildi. Narkoz verilmeksizin, yalnızca kasık bölgesi uyuşturularak gerçekleştirilen ve toplam 1 saat süren işlemle tıkalı damar stent yerleştirilerek tedavi edildi. İşlemden 48 saat sonra hastanın yüzündeki ve boynundaki ödem kaybolmuş, baş ağrısı şikayeti de sona ermişti” diye anlattı.
Doç. Dr. Hüseyin Uğur Yazıcı, vücudun üst yarısındaki kanı kalbe taşıyan ana toplardamarın tıkanıklığının çok nadir karşılaşılan bir durum olmakla beraber acil olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu aktararak, şunları belirtti:
“Ölümle sonuçlanabileceği için doğru teşhis edilip zamanında tedavisinin yapılması önem arz etmektedir. Günümüzdeki teknik gelişmelerin bir sonucu olarak çeşitli merkezlerde stentleme yöntemiyle bu hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Yüzün çeşitli bölgelerinde veya boyun kısmında ödem görülen vakalarda ihmalkar davranılmamalı ve zaman kaybetmeksizin kardiyoloji uzmanının olduğu bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.”
(İHA-MET-Y)

Ajans26
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder