banner280

YARALI BULUNAN ŞAHİN VE KARTAL EMİN ELLERDE

11 Şubat 2016 Perşembe 12:35
Bu haber 670 kez okundu

Eskişehir’de farklı ilçelerinde vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan şahin ve kaya kartalı, tedavi edilmesi için Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

YARALI BULUNAN ŞAHİN VE KARTAL EMİN ELLERDE
 Eskişehir Orman ve Su İşleri Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Eskişehir’in Sarıcakaya ve Karagözler mahallelerinde bulunan yaralı şahin ve kaya kartalını tedavi etmeye hazırlanıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan rehabilitasyon merkezinde, özellikle nesli tükenme tehlikesi olan hayvanların sağlıklarına kavuşması için çaba gösteren Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Sait Kanar, vatandaşların yaralı halde buldukları kuşlarla yakından ilgileniyor. Yaralı şahinlerin Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince doğadan alınarak tedavileri için getirilmesinin ardından açıklama yapan Şube Müdürü Mehmet Sait Kanar, şahinlere yapılacak tedavi sürecinden bahsetti. Kanar, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mız Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’müzün özellikle Türkiye çapında yaban hayvanları koruma konusunda büyük bir gayret içerindedir. Eskişehir ilimizde de Şube Müdürlüğümüzce 2 adet doğada, yardıma muhtaç, yaralı olan hayvanlarımızı aldık. Bunları rehabilite edip uçabilecek hale getirip tekrar doğaya salacağız” dedi.

“NESLİN TEHLİKEYE DÜŞMEMESİNİ SAĞLAYACAK BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”

Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Sait Kanar, yaralı olarak gelen hayvanların tedavi edilmesinin ardından tekrar doğaya salınarak neslinin devam etmesine özen gösterdiklerini vurgulayarak, “Vatandaşların bize ihbar sonucu bu kuşları doğadan gittik aldık. Özellikle genç bireyler, uçma yeteneğini kazanmamış bireyler vatandaşlar tarafından bulunduğunda bizlere haber veriliyor. Yetişkinler genellikle yaralı ya da kanatları kırılmış ya da bir şekilde doğada tahrip olmuş uçma yeteneği kaybolmuş hayvanlarımız oluyor. Biz bunları gelip, tedavilerini görüp uçabilecek hale getirip tekrar doğaya salmaya çalışıyoruz. Yaralarını tedavi ediyoruz ve doğadaki dengeyi koruyarak bunların nesli tehlikeye düşmemesini sağlayacak bir çalışma içerisinde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

TEDAVİ SÜRECİ DEĞİŞİLİK GÖSTEREBİLİYOR

Tedavi süreçlerinin her hayvanın yaralanma durumuna göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Kanar, “Küçük hayvanların yaklaşık 5-6 ay olduğu süreçler var. Daha kısa sürede yani 10-15 veya 20 günlük bir tedavi süreci sonunda doğaya saldıklarımız da var. Tedaviye cevap verip de uçuş yeteneğini kazanamayacak, tekrar doğaya döndüğünde hayatını sürdüremeyeceklerini de salmıyoruz. Bunları normal fiziki hayatlarını sürdürüp tamamlayıncaya kadar rehabilitasyon merkezinde devam ediyoruz. Veya bunları en yakın bir hayvanat bahçesi veya bunları isteyen başka bir kurum-kuruluş olursa da bunların burada yaşamlarını devam ettirecek yaşama ortamlarını da sağlıyoruz. Ama bu uçuş sağlayacak, yeni yumurtadan çıkmış, yuvadan düşmüş bir yavruysa bu 6 ay, 8 ay belki yılları bulabilecek bir bakım sürecini de bulabiliyor tabii ki” şeklinde konuştu.(HY-MET-Y)
Ajans26

Yorum Gönder