banner199
banner221
banner220
banner218

Pazartesi Konuşmaları’nın Konuğu Levent Baştürk

05 Kasım 2013 Salı 17:03
Bu haber 738 kez okundu

Birlik Vakfı’nda Düzenlenen “Pazartesi Konuşmaları”nın konuğu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı(SETA), Dış Politika Danışmanı Levent Baştürk oldu.

Pazartesi Konuşmaları'nın Konuğu Levent Baştürk
Birlik Vakfı’nda Düzenlenen “Pazartesi Konuşmaları”nın konuğu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı(SETA), Dış Politika Danışmanı Levent Baştürk oldu.

Güz döneminde her Pazartesi bir konuğu ağırlayacak, çeşitli konularda konferanslara ev sahipliği
 yapacak Eskişehir Birlik Vakfı’nın geçen haftaki konuğu Birlik Vakfı Onursal Başkanı Mustafa Keleşoğlu Hoca olmuştu. Bu hafta ise Ortadoğu ve İslamofobi üzerine düşünceleri ile bilinen SETA Dış Politika Danışmanı Levent Baştürk konuk oldu.

Korku ve Nefret Üretimi: İslamofobi Endüstrisi, Medya ve Siyaset” konulu konferansta Baştürk İslamofobi konusunun son zamanlarda sadece Türkiye’de değil, Dünyanın büyük bir kısmında çok konuşulan ve tartışılan konularından birisi olduğunu, çok geniş ve katmanlı bir konu olması dolayısıyla kısa bir konuşmanın konusu yapabilmenin mümkün olmaması, bu nedenle konuşmasını daha çok Amerikan deneyiminden yola çıkarak kurgulayacağını belirterek sözlerine başladı.

İslamofobi ve 11 Eylül                  

Baştürk, İslamofobi’nin geniş bir coğrafya da yaşanılan bir sorun olduğunu ve İslamofobi’nin Amerika tarafından gündeme getirilen bir kavram olduğunu kaydetti. Fakat daha sonra İslamofobi’nin başka devletler içinde, kendi baskın siyasetlerini meşrulaştırmak için kullandıkları bir durum haline geldiğini belirten Baştürk, “ABD’de gerekse Avrupa’da İslamofobi yeni ortaya çıkmış bir durum değildir, aksine köklerinin oldukça sağlamdır. Günümüzde İslamofobi’nin yükselişinden bahsederken genelde 11 Eylül’ü milat alıyoruz. Oysa hem ABD’de hem de Avrupa’da 11 Eylül öncesinde İslamofobi’nin canlı ve güçlü olduğunu biliyoruz. Ancak 11 Eylül, önceki dönemlere göre bir kırılmaya sebep olmuş ve daha önce olmayan yeni gelişmeleri beraberinde getirmiştir.” dedi.

“Gerçek Kötü Araplar - Hollywood Bir Halka Nasıl İftira Eder”

Baştürk, İslamofobi’nin en belirgin şekilde Hollywood Filmlerinde görülebileceğini, Amerikalı iletişimi uzmanı Jack Şahin’in, Hollywood filmlerinde Arap ve Müslümanların “düşman” figürler olarak vurgulanmasını belgeselleştiren eserlerinin önemli oluğunu, incelediği filmler sonucunda Arap ve Müslüman karakterlerin bilinçli şekilde kötü gösterildiğini söyledi. Baştürk, Şahin’in “Gerçek Kötü Araplar - Hollywood bir halka nasıl iftira eder” adlı kitabında benzeri birçok durumu ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasının son bölümünü soru-cevap şeklinde dinleyicilerin sorularına ayıran Baştürk, Birlik Vakfına bu güzel ortamı sağladıkları için teşekkürlerini ileterek konuşmasını bitirdi.

Program sonunda Birlik Vakfı Onursal Başkanı Mustafa Keleşoğlu Hoca, günün anısına Levent Baştürk’e çeşitli hediyeler takdim etti.

Pazartesi Konuşmaları’nın bir sonraki konuğunun ise Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Arif Dede olacağı belirtildi.

Numan Koca/ Eskişehir

Ajans26
banner222

Yorum Gönder