banner280

13 YAŞINDA 260 SAYFALIK FANTASTİK KURGU KİTAP YAZDI.

10 Şubat 2016 Çarşamba 13:04
Bu haber 1049 kez okundu

Genç Kızın Kaleme Aldığı Roman Görenleri Hayrete Düşürüyor

13 YAŞINDA 260 SAYFALIK FANTASTİK KURGU KİTAP YAZDI.
Foto galeriye git  Eskişehir’de 13 yaşındaki Ortaokul 8. Sınıf öğrencisi Begüm Uysal’ın Fantastik-Kurgu tarzında kaleme aldığı Roman görenleri hayrete düşürüyor.
 Onbir  yaşında kitap yazmaya başlayan Uysal,  “Melezlerin Sonuncusu” adlı yayınlanan ilk romanıyla dikkatleri  üzerine çekti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uysal şunları söyledi: “Onbir yaşından beri kitap yazıyorum. Altıncı sınıfa geçtiğim yaz yazmaya başladım. Hazırda iki kitabım var üçüncü de geliyor yarısındayım. Kitaplarım daha çok Fantastik-Kurgu tazında; büyücüler, vampirler, kurt adamlar o tür şeyler var.”
 
“Harry Potter’dan esinlenerek yazmaya başladım”

Kitap yazmaya başlamasında okuduğu kitapların da etkisi olduğuna değinen Uysal, “Esinlendiğim eserlerin başında Harry Potter var. “Dedektif Kuru Kafa Serisi”’ni okurken ben de kitap yazabilirim demiştim. “Yüzüklerin Efendisi” de var. Bunları okudum, onlardan esinlenip bu kitabı yazmaya başladım.” Şeklinde konuştu. 

“Çevremdekiler çok şaşırdı”
Uysal sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çevremdekiler o anki hevesle yazdığı düşündü. Çok şaşırdılar. Devamının geleceğini kimse tahmin etmedi. İlk kitabımı bitirip ikincisine başlayınca herkes çok şaşırdı.
“Kitapta yabancı karakterlerin olmasının nedeni…”

Uysal kitapta yabancı karakterlere yer vermesinin nedenini şu sözlerle anlattı: “Benim okuduğum kitaplarda ana karakterler hep yabancı. O yüzden daha aşinalığım var yabancı isimlere. Ayrıca Londra’da başlayıp orada geçtiği için Türk ismi koysam garip olurdu.”

Kitapta anlatmak istediklerim

Uysal kitabın ana konusunu anlatarak, “12-13 yaşlarında kız var ana karakterimiz. Normal bir hayatı var. Londra’da yaşıyor, okula gidip geliyor. Sonra birgün okulda garip bir şey oluyor. İngilizce dersinde kompozisyon yazması gerekirken kağıtta birşeyler beliriyor. Kağıtta “Melezlerin Sonuncusu sana ihtiyacımız var.” diyor. Büyü diye bişeyin varlığını öğreniyor ve maceralara atılıyor.” dedi.

“Mayıs bitmeden ikinci kitabımda çıkar diye düşünüyorum”

Kitap yazmaya devam edeceğini aktaran Uysal, “İkinci kitabın son değişikliklerini bitirdim. Sadece tekrardan kontrol etmek kaldı. Mayıs bitmeden ikinci kitabımda çıkar diye düşünüyorum. Üçüncü kitabın da yarısına geldim. Bir yerde takıldım ama ilerleteceğimi düşünüyorum. O daha olaylı geçiyor, daha da sürükleyici olacak. Kitabı yazarken takıldığım zaman baştan okuyorum hikayeyi. Belki ilham gelir diye başka hikayeler okuyorum.” şeklinde konuştu.

“Hedefim yeni bir Rowling olmak”

Uysal konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Her yazarın bir hedefi vardır. Benim de hedefim yeni bir Rowling olmak. Kitapları şu ana kadar hep İngilizce okudum. Kitabımı da İngilizceye çevirmek istiyorum öyle bir hayalim var. Amerika’dan yayın eviyle anlaşabilirsek, yapabileceğimi düşünüyorum.”

Begüm Uysal’ın annesi Şengül Uysal da kızının kitap yazmaya başladığında heyecan verici olduğunu şimdi ise çok gurur verici olduğunu söyledi. Anne Uysal, “İlk kitap yazmaya başladığında kitap sıkıntısı çektiği bir zamanda "Ben de yazabilirim" dedi. Kitabı bitirdi, okudum. Çok güzeldi. Hatta onu mutlu etmek adına bastırıp eşe dosta hediye ettik. Bu kadar profesyonelce devam edebileceğini hakikaten hayal etmemiştik.” şeklinde konuştu.

Ajans26
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder