banner240

banner201

banner242

banner234

banner236

banner241

banner238
banner237
banner246

Sahurda tok tutan gıdalar tüketin

15 Temmuz 2013 Pazartesi 11:55
Bu haber 635 kez okundu

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Sunay Kütük, Ramazan ayının yaz aylarına rastlaması nedeniyle oruç tutanların açlık ve susuzluk konusunda zorlanabileceklerini belirterek, "Sahurda tüketilecek 4-5 adet ceviz, badem ve fındık vücudun hem E vitamini ihtiyacını karşılar hem de tokluk hissini artırır. Susuzluğu önlemek içinse az tuzlu, az baharatlı gıdalarla birlikte karpuz ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir" dedi.

Sahurda tok tutan gıdalar tüketin
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Sunay Kütük, Ramazan ayının yaz aylarına rastlaması nedeniyle oruç tutanların açlık ve susuzluk konusunda zorlanabileceklerini belirterek, "Sahurda tüketilecek 4-5 adet ceviz, badem ve fındık vücudun hem E vitamini ihtiyacını karşılar hem de tokluk hissini artırır. Susuzluğu önlemek içinse az tuzlu, az baharatlı gıdalarla birlikte karpuz ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir" dedi.

Kütük, yaptığı açıklamada sıcak yaz günlerinde rahat bir şekilde oruç tutabilmek için sahurda tok tutacak ve susuzluğu giderici etkisi olan gıdaların tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Kesinlikle sahursuz oruç tutulmaması gerektiğini vurgulayan Kütük, sahur yapmanın açlık süresinin uzun olmasına bağlı baş ağrısı ve kan şekeri düşüklüğü gibi sıkıntıların yaşanmasını önleyeceğinin altını çizdi.

- Protein içeriği yüksek besinler tüketin

Sahurda mideyi daha geç terk ettiği için tokluk hissinin daha uzun süre kalmasını sağlayan protein içeriği yüksek besinlerin tercih edilmesinin önemine işaret eden Kütük, şunları söyledi:

"Sahur öğününde süt, yumurta, peynir çeşitleri gibi protein içeriği yüksek besinlerin yanı sıra az yağlı, sebzeli börek ve çiğ sebzeden oluşan bol söğüş tercih edilebilir. Ayrıca sahurda tüketilecek 4-5 adet ceviz, badem ve fındık hem E vitamini ihtiyacını karşılar hem de tokluk hissini artırır. Susuzluğu önlemek için de az tuzlu, az baharatlı gıdalarla birlikte karpuz ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir. Özellikle yaz meyveleri yüksek oranda su ve şeker içerdiği için sahurda ölçülü bir şekilde tüketilmesi faydalı olur. Bir ay dilimi şeklindeki karpuz vücudun su ve şeker ihtiyacının karşılanmasında yeterli olur. Bunlarla birlikte mutlaka bol miktarda su tüketimi önemli. Sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyecekler yenilmesi gün içinde su ihtiyacının artmasına neden olur. Bu nedenle gıdaların tuz ve baharat oranına da dikkat edilmesi gerekiyor."

- Patates tok tutmuyor

Halk arasında patatesin "tokluk hissini artırdığı ve susuzluğu giderdiği" yönünde yanlış bir inanış olduğuna dikkati çeken Kütük, patatesin nişasta içermesi nedeniyle kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükselttiğini ve kısa bir süre sonra tekrar düşerek daha erken açlık hissi oluşturduğunu vurguladı.

Ayrıca posa içermemesi nedeniyle de patatesin tok tutma gibi bir özelliğinin olmadığını ifade eden Kütük, sahurda tek başına patates tüketilmesinin doğru olmadığını, ancak haşlanmış ve büyük parçalar halinde doğranmış patatesin içerisine yeşil yapraklı sebzeler katılarak yenilebileceğini söyledi.

- Kabızlığı önlemek için kuru baklagiller

Kütük, uzun süre açlığın, kabızlık sorununun artmasına neden olacağını belirterek, "Bu nedenle ramazan ayında kolesterol, şeker ve kan basıncı üzerine olumlu etkileri, kabızlığı önlemesi ve tok tutma özelliğinden ötürü lifli (posalı) besinlere önem vermek gerekiyor. Bu bağlamda kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin yazın da haftada 2-3 kere tüketilmesi faydalı olur. Kepekli tahılların, esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna, pirinç, erişte ile sebze, meyvelerin tüketimine ağırlık verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

- İftarı çorbayla yapın

İftarda mutlaka çorba tüketilmesi gerektiğini ifade eden Kütük, çorbanın hem bir miktar sıvı ihtiyacını karşılayacağını, hem de mide doygunluğunu artıracağını söyledi.

Çorba tüketiminin ardından 10-15 dakika kadar midenin dinlendirilmesinin sağlık açısından faydalı olacağını belirten Kütük, "Daha sonra bir miktar etli sebze yemeği veya ızgara et ve zeytinyağlı sebze yemeği ile beraber yoğurt veya ayran tüketilebilir. Çok yağlı yiyecekler, ağır hamurlu şerbetli tatlılar metabolizmayı yavaşlatacağından kilo alımına sebep olur. Bu besinler aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarını da bu süreçte beraberinde getirir. Bütün gün açlık ve hareket kısıtlılığı nedeniyle yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için de iftardan 1,5 - 2 saat sonra hafif tempolu bir yürüyüş yapılabilir. Bu durum aynı zamanda besinlerin sindirimine yardımcı olur" şeklinde konuştu.

Ramazan ayında tüketilen besinlerin pişirilme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kütük, çok yağlı ve kızartmayla yapılan yiyecekler yerine ızgara, fırında, haşlama veya buğulama yöntemleri ile pişirilmiş yiyeceklerin tercih edilmesinin mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlıktan koruyacağını sözlerine ekledi.

Kütük, tatlı olarak da kuru meyve veya hafif sütlü gıdaların tercih edilmesinin sağlık açısından yararlı olacağını sözlerine ekledi.


Ajans26

Yorum Gönder