banner240

banner201

banner242

banner234

banner236

banner241

banner238
banner237
banner246

Kuzfındık Köyü’nde Yörük Düğünü Yapıldı

22 Eylül 2013 Pazar 11:54
Bu haber 2397 kez okundu

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla, İnönü Kaymakamlığı’nın düzenlediği “Yörük Düğünü” etkinliği İnönü Kuzfındık Köyü’nde gerçekleştirildi.

Kuzfındık Köyü'nde Yörük Düğünü Yapıldı

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla, İnönü Kaymakamlığı’nın düzenlediği  “Yörük Düğünü” etkinliği İnönü Kuzfındık Köyü’nde gerçekleştirildi.

Kuzfındık Köyü sakinlerinin büyük çoğunluğunun katıldığı düğünde İnönü Kaymakam Vekili Recep Koşal, İnönü Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Yılmaz, Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Derneği ve İnönü İlçe İdare Amirleri de katıldı.


Kaymakam Koşal düğünde yaptığı konuşmada “ Güzel geleneklerimizi devam ettirebilmek için hep birlikte buradayız. Çok güzel bir düğün oluyor. Mehterimizle ve Yörük Çadırımızla kültürümüz burada. Bu güzel gelenekleri gelecek nesillere ulaştırabilmek için büyük çaba sarf etmemiz lazım. Çünkü Anadolu dört bir yanında ayrı güzellikleri aynı anda barındırıyor. Bu kültür Anadolu’muzu güzel kılıyor. Bu vesile ile bizler Anadolu kültürünü ve geleneklerimizi gelecek nesillere aktarmak için elimizden geldiğince çalışmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalar sırasında bizden maddi manevi desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Güngör Azim Tuna’ya, Eskişehir Türk dünyası Kültür Başkenti Ajansımız, Ertuğrulgazi Derneği’nin değerli Başkanı ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Evlenen çiftimize ömür boyu mutluluklar niyaz ediyorum.“ şeklinde konuştu.


Koşal’ın yaptığı konuşma sonrası düğün kız alma merasimine geçildi. Erkek evinden atlı konvoy kız evine doğru hareketegeçti. Kız alma merasimi sonrasında ata bindirilen gelin düğünün yapılacağı alana getirildi ve gelin attan indirilmeden önce dualar edildi. Düğün alanında hazırlanan büyük Yörük Çadırlarında davetlileri yerlerini aldı. Düğün Kuzfındık Köyü Halk Oyunları Ekibi’nin yaptığı gösteriler ile devam etti.Ardından Eskişehir Kültür Derneği Mehteran Takımı’nın sunduğu gösteri büyük ilgi gördü. Düğün alanının ortasına elektriğin olmadığı zamanlarda yapılan düğünlerde, ortamı aydınlatması adına yakılan ateş temsili olarak yakıldı. Gelin ve damadın ilk oyunundan sonra geleneksel takı töreni gerçekleştirildi.


Ayrıca bölgedeki turizm imkânlarının etkin ve yenilikçi yöntemlerle tanıtılarak bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesine katkı sağlamak amacıyla Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı(BEBKA)’nın desteklediği, “Eskişehir Somut Olmayan Kültürel Miras Envanterinin Çıkarılması ve Turizme Kazandırılması Projesi” kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç Dr. Adem Koç ve öğrencilerinden oluşan ekibi düğün sırasında çeşitli incelemelerde yaptı.

 Düğün, alanın arka tarafına kurulan çadırlarda ve masalarda verilen yemeğin ardından son buldu.         


Numan Koca / Eskişehir


Ajans26

Yorum Gönder