banner280

Hüseyin Kaya:HUDER Hiçbir Kamu Kaynağını Kullanmaz

09 Kasım 2018 Cuma 17:32
Bu haber 422 kez okundu

Kısa adı HUDER olan Hukuki Araştırmalar Derneği Eskişehir Şubesi, Söyleşi Programı Veli Bey Otelde Genel Başkanı Avukat Hüseyin Kayan’nın konuşmacı olarak katıldığı ilk açılış programı ile başladı.

Hüseyin Kaya:HUDER Hiçbir Kamu Kaynağını Kullanmaz
 HUDER Eskişehir Şube Başkanı Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener, yeni dönemin açılış programını Genel Başkanları Avukat Hüseyin Kaya’nın yapmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
HUDER Kamu Kaynaklarını Kullanmayan Kurumdur
Gücüyenerin konuşmasınınn ardından kürüsye gelen Av. Hüseyin Kaya ise hukukçulara hitap ettiği konuşmasında:
“Adalet kavramının ve adalet arayışının Hz.Ademin Çocukları Habil ve Kabil arasındaki mücadeleden başladığını ifade ederek yeryüzünde ilk kan Kabil kardeşi Habili öldürerek dökmüştür adalet kavramı insanlıkla başlamıştır.1989 yılında kurulan ve fikir düşünce farkı olmaksızın herkes için adalet isteyen HUDER hiçbir kamu kaynağından faydalanmayan ve bunuda talep etmeyen tek kurumdur 
Toplumun en çok cesaret beklediği kişiler hukukçulardır. Özellikle de avukatlar. Gerçeğin dışındaki hiçbir şeye zihnimizi teslim etmemeliyiz. Hukukçular toplumun tartışarak çözüm bulamadığı pek çok konuya kolayca çözüm getirebilirler.
Sivil toplum kuruluşları da ayrıca önemli….
Sivil toplum kuruluşlarının, devlet, millete büyük katkıları olduğunu çok defa bizzat yaşadım. Mesleğinizle sivil toplum çalışmalarınızı birleştirmeseniz başarılı olamazsınız. Müdahil olma gayesi ile hareket edeceksiniz. Herkes çözümü yargıdan bekliyor. Bu beklentiyi karşılayacak katkıyı sunmak gerekli.
Biz birbirimizin garantisiyiz. Anayasamızda var mı bir darbe girişiminde vatandaşlar kendisini savunacak diye? Ona rağmen hain darbe girişiminde cesaretle sokağa çıkıldı.
Bu anlamda bir sivil toplum çalışmasını farklı meslek gruplarından beklememeliyiz. Teorik ve toplumsal analiz yeteneği için hukuk felsefesi çerçevesi, insan hakları çerçevesi gerekli. Çalışmalar felsefe içermeli. Temelinde adalet olmadığı için tarlalar şimdi boş.
Sivil toplum çalışmaları hem Türk Tarihimizde, hem İslam Tarihimizde oldukça eski ve köklüdür. Sosyolojik tahlillerle, hukukçu gözü ile toplumsal sorunlara müdahale etmek için HUDER var.” Şeklinde konuştu.
Yargıtay’ın İstanbul Bildirgesi ile ilgili olarak ise Av. Hüseyin Kaya, Yargıtay yetkilileri ile yapmış oldukları görüşmede avukat dışında bu görevi yapacak kişilerin de olabileceğine dair bir düşüncelerinin olmadığını, Türkiye’de savunma mesleğini yapacak yeterince avukat olduğunun ifade edildiğini belirtti.
Genel Başkan Av. Hüseyin Kaya’ya Eskişehirspor atkısı hediye edildi.Veli Bey Otelde düzenlenen programa HUDER Mensubu avukatlar ile davetliler katıldı

Ajans26

Yorum Gönder