banner280

Eskişehir Ticaret Odası Tüyap Fuar Merkezi İçin Protokol İmzaladı

31 Ekim 2018 Çarşamba 11:29
Bu haber 543 kez okundu

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuarcılık konusunda Eskişehir’i yalnızca Türkiye’de değil uluslararası alanda ön plana çıkarmak için çaba göstereceklerini, Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi’nin bu potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Eskişehir Ticaret Odası Tüyap Fuar Merkezi İçin Protokol İmzaladı
 Yeni sektörlerin oluşmasına, şehir ekonomisine katkı sağlayacak
Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi’nin ilk yıl planlanandan daha fazla kapasite ile çalışacağını ve daha çok fuar düzenleneceğini belirten Güler, “ Biz projeyi hazırlarken ilk yıl için % 13.3 kapasite kullanım oranı olarak hesaplamıştık. Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi daha ilk yılında % 40 kapasite kullanım oranına ulaşacak. Eskişehir’de yeni sektörlerin oluşmasına, hizmet sektöründen tutun da ulaşıma kadar birçok alanda üyelerimizin daha çok kazanmasına vesile olacak. Otellerin doluluk oranları da, restoranlarımızın ciroları da daha da artacak. Kazanan Eskişehir, kazanan üyelerimiz olacak. ETO kaynak tüketen, sadece aidatla hizmet veren bir konumdan üreterek kazanan bir oda haline gelecek. Üstelik biz bu projeyi yaklaşık 74 milyon lira bedelle hayata geçirdik. Bugün hayata geçirmeye kalksak, odamızın imkanları ile mümkün asla mümkün değildi, en az 200 milyon lira bedel ödeyecektik. En az maliyetle imkansız denileni başardık. Bu nedenle yaşadığım gururu, hissettiğim mutluluğu tarif etmekte inanın zorlanıyorum. Bu projenin bu günlere gelmesi için yetki veren meclisimize, gece gündüz demeden çalışan komisyonumuza, destek veren paydaşlarımıza, tasarımından inşasına emek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi’nin hem üyelerimize, hem TÜYAP’a, hem de Eskişehir’imize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Eskişehir fuarcılıkta ön plana çıkacak potansiyele sahip
TOBB Türkiye Fuarcılık Meclisi Başkanı ve TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz ise törende yaptığı konuşmada, “Burada olmak, bu protokolün tarafı olmak bizler açısından çok büyük onur ve mutluluk meselesi. Metin başkanım bir hayalden bahsetti, hayal kurmak için önce vizyon sahibi olmak gerekir. Vizyon sahibi insanlar da laf değil iş üretirler. Yapılan işin taçlandırıldığı bir gündeyiz. Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi’ni şu anda Türkiye’nin en büyük fuarcılık yatırımlarından biri olarak görüyoruz. Bununla ilgili düşüncelerimizi kendileri ile daha inşa aşamasında paylaştık. Biraz sonra atacağımız imza ile de birlikte inancımızı da taçlandırmış olacağız. Niçin inanıyoruz? Birincisi fuarcılık sektörünün bir aritmetiği ve matematiği var. Sektörleri ve şehrin sahip olduğu bütün imkanları bir yere sıralarsınız. İnsan gücünü yanına sıralarsınız. Bir de Türkiye haritası içinde coğrafi konum ve ekonomik bağlantılarını çizelgeye koyarsınız. Bunların hepsini puanlandırırsınız. Bütün bunlardan sonra da Türkiye’de hangi şehirler fuar şehri olarak ön plana çıkar bu tabloda çok net bir şekilde görülür. Biz bu tabloyu yaptığımızda Eskişehir’in bu özelliğinin ön plana çıktığını tespit etmiş etmiştik. Eskişehir Fuar Merkezi çok güzel bir şekilde projelendirilmiş. Kongre merkeziyle de bütünleşik olarak ele alınması, sadece fuar turizmi bakımından değil kongre turizmi bakımından da desteklenmesine vesile olmuş. Bir de yanında Eskişehir Ticaret Odası’nın hizmet binasının da yer alıyor olması işin sahipliği ve motivasyonu bakımından muazzam olmuş” şeklinde konuştu.


Ajans26
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder