banner280

Eskişehir TÜGVA'dan Helal Gıda Konferansı

09 Kasım 2018 Cuma 15:46
Bu haber 373 kez okundu

Eskişehir Türkiye Gençlik Vakfı tarafından Kadın ve Aile koordinatörlüğü önderliğinde “Ne Yediğinizi Biliyor Musunuz?” konulu konferans düzenlendi.

Eskişehir TÜGVA'dan Helal Gıda Konferansı
 Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat Sezer katıldı.
Tügva İl Temsilcisi Fatih Sert, konferansta yaptığı açılış konuşmasında son yıllarda helal gıdanın tüketilmesi için yapılan çalışmaların önemli olduğunu ve arttırılmasının gerektiğini söyledi.Ardından özellikle üniversite ve okul kantinlerinde helal gıdalara önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.
Açılıs konuşmasının ardından daha sonra söz alan Sezer GİMDES’in, Türkiye’nin ilk helal  gıda kuruluşu olduğunu ve 2005 yılında kurulduğunu belirtti. Gerekli altyapının tamamlanmasının ardından 2009 yılı itibariyle helal gıda sertifikası vermeye başladıklarını söyledi. 2010 yılında Dünya Helal Konseyi üyesi olan GİMDES’in bugün konseyin başkanlığını da yürüttüğünü ifade eden Sezer, sertifika sahibi kuruluşlara yapılan habersiz denetim, belge takibi ve analizlerle helal gıda güvenlini sağlamayı hedeflediklerinin altını çizdi.
Katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından Eskişehir TÜGVA İl Temsilcisi Fatih Sert tarafından Suat Sezer’e vakfın sembolü olan ahşap rahle hediye olarak takdim edildi.

Ajans26
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder